Loading

Blog Card Posts

Cool-Mobil Kft. - Márkafüggetlen Autószerviz | Tolatóradar / Parkolássegítő

Tolatóradar

Cégünk a Cool-Mobil Kft. vállalja bármilyen típusú gépjárműbe tolatóradar / parkolássegítő utólagos beszerelését!

Nagy tapasztalattal és szakmai felkészültséggel rendelkező kollégáink segítenek kiválasztani az Ön autójához a leginkább megfelelő tolatóradar szettet!


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS

Cool-Mobil Kft. - Márkafüggetlen Autószerviz | Tempomat

Tempomat

Cégünk a Cool-Mobil Kft. vállalja tempomat utólagos beszerelését bármilyen típusú gépjárműbe!

A szerelés komoly autóvillamossági szaktudást igénylő beavatkozás!
Szolgáltatásunk szakmailag maximális szinten megfelel bármilyen autótípusba történő beszereléshez!


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS

Cool-Mobil Kft. - Márkafüggetlen Autószeriz | Ülésfűtés Utólagos Beszerelése

Ülésfűtés

Cégünk a Cool-Mobil Kft. vállalja bármilyen típusú gépjármű ülésfűtésének az utólagos beszerelését!

A szerelés komoly autóvillamossági és kárpitos gyakorlatot igényel!
Szolgáltatásunk mindkét alapfeltételnek szakmailag maximális szinten megfelel!


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS

Fertőzéshelyzet és felelősség a közlekedésben!

Sajnos válságos időket élünk, ami az egészségünket illeti, és ebben a helyzetben a legfontosabb a betegség elkerülése, megelőzése. Sokszor halljuk, hogy lehetőleg maradjunk otthon, és kerüljük a közösségeket, de vannak olyan esetek amikor ez megoldhatatlan. Vásárolni kell élelmiszert, gyógyszert, tisztálkodási szereket, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Vannak olyan emberek, akik úgy érzik biztonságban magukat, hogy felhalmozzák a legfontosabb élelmiszereket, gyógyszereket, és mindazt amire úgy érzik szükségük lehet. Nyilván ők a legrosszabb esetre készülnek fel, ami reméljük nem fog bekövetkezni. Ám, ha ne adj Isten nehezebb idők jönnek, élelem akkor is lesz, hiszen Magyarországon olyan erős az élelmiszer ágazat, hogy még exportálni is tudunk cukrot, tejet és alapvető alapanyagokat. Ebből a szempontból szerencsések vagyunk mi magyarok, de Olaszországban, Spanyolországban, Ausztriában sem ez az alapvető probléma.

A veszély, amivel Európa küzd, azt már a gyerekek is ismerik. Ők is tudják milyen fontos a megelőzés, és az mit jelent, mire kell figyelni. Nekünk felnőtteknek a legnagyobb a felelősségünk, mert mi tehetünk a legtöbbet a járvány lassítására, megfékezésére. Az igen szerencsés, aki otthon tud maradni, és számítógépen keresztül dolgozik, de nekik is ki kell mozdulni vásárolni. Azok, akik munkájukból adódóan nem tudják megoldani a „home office”-t, mindennap közlekedniük kell, mert az a gazdaságra rendkívül negatívan hat, ha mindenki otthon marad.

Kétségtelen, hogy közlekednünk most is kell, csak az nem mindegy hogyan tesszük. A legfontosabb szempont ebben is a felelősség, a biztonság, hiszen ez a terület kiemelt kockázati tényezőt képvisel. Gondolom senkinek nem kell elmagyarázni, hogy járványhelyzetben mi a biztonságosabb, a tömegközlekedés, vagy a saját személygépjármű. Nagyra értékeljük a tömegközlekedési járművek fertőtlenítését a megelőzés érdekében, de a fertőzés emberről emberre terjed. Próbálják a járművezetőket is védeni az első ajtós felszállás megszüntetésével, de az utasokkal mi a helyzet? A járatok számát csökkentették, amivel azt érték el, hogy egy-egy járműre több utasmozgás jut, ami a rizikó tényezőt növeli. A saját használatú gépkocsinál nyilvánvalóan minden rizikó tényező kizárható. Ezért is ajánlják ezt a lehetőséget már az esti híradókban is. Szlovéniában belátták a járvány megfékezéséhez le kell állítani a tömegközlekedést. Magyarországon is vannak már olyan városok, amelyek ingyenes parkolással ösztönzik a gépkocsi használatot.

Mi a Cool-Mobil Autószervizben azért dolgozunk, hogy Ügyfeleink számára megteremthessük a lehetőségét a biztonságos és komfortos gépjárműhasználatra. Sokakat látunk az utcán szájmaszkban, pedig nincsenek társaságban és nem gondoljuk, hogy fertőzöttek lennének. Egyszerűen arról van szó, hogy félnek, és a biztonságérzetük érdekében viselik a maszkot. A gépjárműbe ülve nyugodtabbak lehetünk, hiszen az utastér levegője egy úgynevezett pollenszűrőn keresztül áramlik be a külvilágból, amiből, ha aktívszenest építünk be, az meggyőződésünk szerint többet ér mint egy szájmaszk. Fontos azonban ennek a szűrőnek az évenkénti cseréje és a szellőzőrendszer fertőtlenítése is. A komfortot és biztonságérzetet fokozó autózás csak akkor érhető el, ha a légkondicionáló is működik. Nem gondoljuk, hogy a levegőben terjed a kór, de mérlegelni kell, ha leengedjük az ablakot (mert melegünk van), akkor a pollenszűrő semmit sem ér. Nem a fertőzést fogják az utasok elkapni, hanem légúti betegségeket szedhetnek össze egy-egy erősen füstölő dízel jármű mögött haladva. A szellőzőrendszer fertőtlenítésének elmaradása is betegségeket okozhat, ezért érdemes minden klímahasználati szezon előtt tavasszal a szakszerű tisztítást elvégeztetni.

A komfort másik része az autóklíma megfelelő hűtőteljesítménye. Télen kevesen használják, így legtöbben csak nyáron, esetleg meleg tavaszi napokon, első klímahasználatnál szembesülnek vele, hogy a gépkocsi nem hűt. A problémára tapasztalataink alapján nagyjából 2 héten belül mindenki rájön, és akkor azonnal szeretnék elvégeztetni a javítást. Ezt a legtöbb esetben egyszerű gázhiány okozza, ami a töltés egyszerűsége mellett a rendszer átvizsgálását is igényli. Ha a hűtőgáz rendellenes mértékben fogy az autóból, akkor a szivárgást kell megtalálni. Fontos kiemelni, sok esetben találkozunk olyannal, hogy összetett hiba, ami újabb hibakeresést igényel. Leggyakoribb példa erre, hogy nincs hűtőközeg a rendszerben. A szivárgás megkeresése és kijavítása után megtöltjük a rendszert, de mégsem működik. Bár az üzemeléshez szükséges első feltétel a klímagáz nyomás megvan, de fény derül olyan hibára, ami a 2. vagy 3. komponens lenne, ám ezt csak az első kritérium teljesülése után tudjuk vizsgálni. Természetesen a járműklíma területén szerzett több évtizedes tapasztalatunk segítségével a hibát feltárjuk, és árajánlatot adunk Ügyfeleinknek, akiknek eddig a pontig csupán egy klíma hibamegállapítást kell fizetniük.

A kialakult helyzetben, amikor a fertőzés kizárása érdekében létszükséglet egy jól működő autó és a vírusmentesített légkondi, mi a Cool-Mobil Autószervizben igyekszünk korrekt árajánlattal, precíz és gyors munkavégzéssel kiszolgálni ügyfeleinket. Ehhez kollégáink felkészültsége, tapasztalata biztosított. Cégünk megfelelő raktármennyiséggel rendelkezik az azonnali javításhoz. Célunk, hogy a lehető legrövidebb ideig legyen a gépjármű javítás alatt. A javítás folyamatát Ügyfeleink a számukra kijelölt váróból figyelhetik. Fontos a járvány szempontjából az ügyfélváróban a biztonságos távolságtartás. Mi az azonnali javítás érdekében időben el tudjuk osztani a jelentkező munkákat. Annak érdekében, hogy elkerülje a klímarohamot és rövid határidővel tudjunk időpontot adni, kérjük időben jelentkezzen be kollégáinknál!

Ez az alkatrészellátás szempontjából is kiemelkedően fontos, ugyanis a leggyakoribb típusokhoz rendelkezünk kellő készlettel, de ezek is végesek, és az utánpótlás nagyon kérdéses. Míg az élelmiszerek döntő része hazánkon belül kerül előállításra, addig az autóalkatrészeket külföldről importáljuk, aminek beszállítása erősen akadozik. Pillanatnyilag a korábbi 1-2 napos szállítás, legalább 1 hétre módosult és nem biztos, hogy a közeljövőben ez ügyben javulás várható. Minden évben azt tapasztaljuk, hogy az első nagy meleg hatására Ügyfeleink tömegesen szeretnének autóklímát javíttatni, amit szervizünk ugyan ki tud szolgálni, de számítani kell a megnövekedett vállalási időre. A mostani helyzetben az alkatrészellátás problémái miatt is különösen fontos az időbeni felkészítése a gépjárműnek, hogy a rövid javítási időket, és ezzel ügyfeleink elégedettségét megtarthassuk.

Vigyázzanak magukra!
Jó egészséget, biztonságos és balesetmentes közlekedést kíván a Cool-Mobil Kft. csapata.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Hibrid és elektromos autó szerviz

Hibrid szerviz

Hibridnek azokat a járműveket hívjunk, melyekben a hajtóenergiát két eltérő elven működő erőforrás szolgáltatja. Léteznek gáz hibrid kocsik is, de elterjedtebbek az elektromos hibridautók, melyekben egyszerre találunk belső égésű-, és villanymotort. A Cool-Mobil hibrid autó szervíz csapata mindkét technológiát behatóan ismeri, és korszerű berendezéseink segítségével vállaljuk hibrid rendszerek ellenőrzését, javítását. Leolvassuk az esetleges hibakódokat, teszteljük a hűtőfolyadékot, és kiemelt figyelmet fordítunk az akkumulátorra, annak szigetelésére valamint a kiegészítő akkumulátor töltését is ellenőrizzük. Szolgáltatásaink közé tartozik a hybrid akku javítás mellett az akkumulátorok regenerálása is.

Elektromos autó javítás Budapest Cool-Mobil szervizében

Egy elektromos autó működése merőben eltér a szervizek által megszokott benzines társától, ezért szervizelése megfelelő képzettségű szakembert is kíván. Összetettségénél fogva egy elektromos autó karbantartása igen hangsúlyos, és érdemes a megelőzésre fektetni a hangsúlyt. Természetesen a rendszeres karbantartás mellett állunk rendelkezésre full szerviz esetén is. Cserealkatrészeink kiválasztásánál kiemelt figyelmet fordítunk a megbízhatóságra, így a minőség érdekében főként eredeti cserealkatrészekkel dolgozunk. A Cool-Mobil elektromos autó szerelő csapata a XX. kerületben a Határ úton várja az elektromos autósokat!


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS

Gépjármű kárrendezés és karosszéria javítás

Karosszéria javítás Budapest központi szervizében

Korszerű berendezéseinkkel vállaljuk törött, sérült gépjárművek márkától független szakszerű javítását, legyen az akár jégkár vagy horpadás. A karosszéria javítás kiterjed korrózió eltávolításra, fényezésre, karosszéria elemek esetleges cseréjére, beszerzésére. Komplex szolgáltatásunk része az is, hogy átvállaljuk az időigényes és olykor felesleges körökkel terhelt biztosítási ügyintézést is.

A karosszéria javítás ár és idő tekintetében általában kényes kérdés, így ügyfeleink igényeit szem előtt tartva gépkocsijának árügyét is egyedi esetként kezeljük. Természetesen a javítás díját nagyban befolyásolja a szükséges munkák mértéke, mely alkatrészek szorulnak cserére, milyen mértékű a sérülés. Az állapotfelmérést követően tudunk Önnek pontosabb árkalkulációt mondani, ennek tükrében indul meg a karosszéria javítás.

Biztosítási ügyintézés

Az autó kárrendezés során az egyik legidőigényesebb procedúra a biztosítási ügyintézés. Ha az ember járatlan, sokáig elhúzódhat a folyamat, a biztosító különféle űrlapokat, pótlásokat igényel az értékkalkulációhoz, és addig, amíg bármely dokumentum hiányzik, a térítést sem kapjuk meg. Legyen az akár kötelező vagy casco biztosítás kárrendezés, mi átvállaljuk az ügyintézést a kárbejelentéstől az újbóli használatbavételig minden munkafolyamat tekintetében.

Önnek nem szükséges külön kapcsolatba lépnie a biztosítóval, időpontot egyeztetnie a kárfelmérésre, ezt elvégezzük a műhelyünkben helyszínen!  Legyez az casco vagy kötelező biztosítás kárrendezés, ha rendelkezik érvényes biztosítással az általunk szerződött alábbi biztosítótársaságok valamelyikével, az ügyintézést átvállaljuk és végigmenedzseljük a kárrendezést.

Az autó kárrendezés lépései

A legtöbb biztosító társasággal szerződésben állunk. Ez a gyors ügyintézés és a keletkezett károk megtérítésének elengedhetetlen feltétele. A folyamat elindításához töltse le az alábbi listából a megfelelő kárbejelentőt, illetve meghatalmazást – casco kárrendezés esetén a saját, kötelezőnél a károkozó biztosítójáét – és az alábbi dokumentumokkal együtt küldje el nekünk az info@cool-mobil.hu címre. Ezek szükségesek, hogy kárbejelentést tehessünk a biztosító felé és menedzselhessük a kárszemlét, ami alapján többek között a biztosító a kártérítés értékét megállapítja.

Bízza ránk a gördülékeny kifizetés egyik zálogát, a kárbejelentést!

Töltse le a listából a károkozójának megfelelő kárbejelentőt és a meghatalmazást, majd azokat kitöltve juttassa vissza az info@cool-mobil.hu címre, hogy mihamarabb elkezdhessük a javítást!

Aegon
Allianz
Astra
CIG Pannonia
Európai baleseti bejelentő (kék sárga)
DEKRA-Expert
Generali
Genertel
Groupama
K&H
KöBE
MKB
Signal
UNION
UNIQA
Waberer

A kitöltött meghatalmazás és kárbejelentő mellet szükséges még csatolnia:

  • Személyi igazolvány másolatát
  • Lakcímkártyája másolatát
  • Vezetői engedélyének másolatát
  • Gépkocsi forgalmi engedélyének másolatát
  • Rendőrségi intézkedésről (amennyiben történt) jegyzőkönyvet, vagy határozatot
  • Törzskönyv másolatot, vagy hitellel terhelt gépkocsi esetén banki meghatalmazást
  • Cég tulajdonos esetén aláírási címpéldányt

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Az autóriasztókról..

Amire mindenekelőtt szeretném felhívni a figyelmet:

AZ UTÓLAGOSAN BESZERELT AUTÓRIASZTÓ MIATT NEM FOGJA ELVESZÍTENI A GYÁRI GARANCIÁT!

Egyetlen egy autógyár sem gyárt az autóihoz biztonságtechnikai berendezéseket, így az autószalon által kínált drága, gyárinak mondott riasztó is univerzális, sőt, az egy sémára készült beszerelés által a tolvajok fel tudnak készülni ezeknek a gépkocsiknak az ellopására.

A Cool-Mobil Kft. által beszerelt riasztók és védelmi rendszerek kiiktatása még a felkészült tolvajok számára is igen nagy kihívás, ugyanis a gyári kábelköteggel megegyező külsejű bandázsokat készítünk és minden egyes gépkocsinál egyedi kábelelvezetéseket alkalmazunk. A blokkolási pontokat (fizikailag is és logikailag is) a leglehetetlenebb helyeken helyezzük el, -ezzel a mérnök képesítésű tolvajt is helyszínen megoldhatatlan feladat elé állítjuk. Munkánk során sajnos gyakran találkozunk más cégek által „nagyüzemben beszórt” riasztókkal, amelyek hatástalanítása kisebb elektronikai tudással is maximum 5 perc lehet, tehát a beszerelésnek legalább olyan fontos szerepe van mint a riasztó kiválasztásának.

Az általunk forgalmazott készülék kialakítása lehetővé teszi bármilyen típusú(12/24V-os) gépjárműbe történő beszerelését. Fejlesztésekor a legmodernebb műszaki megoldásokat alkalmazták (mikroprocesszoros vezérlés, SMD-technológia).

Cégünk nagyon fontosnak tartja, hogy a riasztót ne csak az ára, hanem a funkciók és minőség alapján válasszuk ki.
Az igen felkészült tolvajokkal szemben korszerű, hatásos védelemre van szükség.
A gyárilag szerelt indításgátlók hatástalanítása a számukra 1-3 perc.
A gépkocsik védelmére az egyszerűbb mechanikus védelemtől kezdve (pl.: váltózár) a bonyolult digitális (GSM, GPS) alapú riasztókig válogathatunk.
A csak mechanikus védelmek hatékonyságát sok szakember vitatja, ugyanis a tolvajoknak mindig az idővel kell versenyt futnia.
Képzeljük csak el, micsoda „csemege” a tolvaj számára az autónk amikor csak egy váltózárral van felszerelve és az udvarunkon áll, miközben mi éppen színházban vagyunk, vagy alszunk. Ilyenkor nyugodtan tud dolgozni anélkül, hogy bárki is tudna róla.

 

Éppen ezért olyan védelemre is szükség van, ami:

  • Az autó környezetében lévők figyelmét felhívja
  • A tulajdonost azonnal értesíti
  • A motort blokkolja
  • GPS alapú riasztóknál a gépkocsi pozícióját pontosan meghatározza

 

A riasztók hatékonyságát és árát nagyban meghatározza a tulajdonossal való kapcsolattartása módja (pager, GSM, GPS), valamint a különböző érzékelők megléte (radar, emelésérzékelő, stb.)

A riasztók rablásgátló funkciója arra az esetre szolgál, amikor a tulajdonost erőszakkal távolítják el a gépkocsiból. Ez a funkció csak a tulajdonos számára ismert rejtett nyomógomb, vagy gombkombináció megnyomásával deaktiválódik. A rablónak nincs tudomása erről a funkcióról és a nyomógomb helye sem ismert számára, ezáltal a gépkocsi motorja 30 másodperc múlva leáll. Ilyenkor a riasztó szirénája szól, már a távkapcsolóra sem reagál és nem is indítható újra.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Készíttesse fel gépkocsiját télre!

Néhány apróságra érdemes odafigyelünk a tél beállta előtt, így jó néhány drága meghibásodástól kímélhetjük meg gépkocsinkat. Széthasadt hűtőcsövekre, legyengült akkumulátorra, jégkaparástól elfagyott kezekre és helyben pörgő kerekekre számíthatnak azok, akik nem készülnek fel a téli évszakra.

Legtöbben azt gondolják, a téli felkészítés szempontjából elegendő csupán a nyári abroncsokat télire cserélni. Kétségtelen, hogy biztonság szempontjából ez legfontosabb tényező, van még jó pár dolog, amit ilyenkor el kell végezni.

Az éjszakai fagyok veszélyesek a gépjárművekre, jelentős kárt okozhatnak. Téli abroncsokat elegendő akkor felszerelni, amikor a napi átlaghőmérséklet 7 celsius fok alá csökken. Vigyázat, az éjszakai fagyok ennél sokkal hamarabb megjelennek. Ezért aztán a téli felkészítést érdemes a fagyálló hűtőfolyadék és az ablakmosó folyadék feltöltésével, illetve fagyáspontjának mérésével kezdeni. Ajánlott a gépkocsi hűtőrendszerét legfeljebb -35 fokos dermedéspontú hűtőfolyadékkal feltölteni. Az ablakmosó tartályban lévő nyári ablakmosó folyadékot el kell használni. Ajánlott itt is az alacsonyabb hőmérsékletet tűrő mosófolyadék használata, nehogy szétfagyjon a tartály.
Télen (fagypont közelében) az akkumulátorok kapacitása jelentősen csökken, ezért célszerű a télnek tökéletes állapotú akkumulátorral nekivágni. Ha már ősszel is nehezen ment az indítózás, akkor szinte garantált, hogy a fagyban képtelen lesz beindítani a motort. A legtöbb akkumulátor már gondozásmentes, nem kell a z elpárolgott desztillált vizet utánatölteni, ugyanakkor 3-4 év után jelentősen csökken a kapacitása, így cserére szorulhat.

 

Hasznos tanácsok, röviden:

  1. Cseréltesse le a hűtőfolyadékot és az ablakmosó folyadékot fagyálló folyadékra!
  2. Használjon téli gumiabroncsot, amely öt évnél nem régebbi, profilmélysége pedig legalább 4 mm!
  3. Ellenőrizze a világítást, az ablaktörlő, a töltőrendszer és az akkumulátor állapotát!
  4. Ha szabadban áll az autó, akkor érdemes az ablaktörlő-lapátokat felhajtani, hogy ne fagyjon le.
  5. Cserélje ki a szövetszőnyeget gumira!
  6. Fújja le az ajtók tömítő műanyagjait szilikonnal, hogy ne fagyjanak be!
  7. Hordjon a zsebében jégoldót, ha befagyna a zár!
  8. Legyen az autójában seprű, jégkaparó, takaró, a takarításhoz kesztyű, kabát!
  9. Szerezzen be hóláncot, és még otthon tanulja meg, hogyan kell felszerelni!
  10. Figyelje az időjárás-jelentést, nagy havazásban ne induljon el lakott területen kívül hosszú útra!
  11. A szélvédőt belülről is takarítsuk, a koszos üveg ugyanis sokkal hamarabb párásodik.
  12. Gyakrabban mosassunk autót, mert a só marja az alkatrészeket!

 

Az átvizsgálás következőket tartalmazza:

  1. Akkumulátor kapacitásának műszeres ellenőrzése
  2. Töltőberendezés műszeres ellenőrzése
  3. Hűtőfolyadék fagyáspontjának mérése
  4. Szélvédőmosó folyadék fagyáspontjának mérése
  5. Gumiabroncsok állapotának ellenőrzése
  6. Ablaktörlő berendezések ellenőrzése
  7. Fék berendezés vizsgálata szemrevételezéssel
  8. Futómű állapotának vizsgálata
  9. Világító berendezések vizsgálata
  10. Fékfolyadék forráspont műszeres mérése

 

Keressen minket bizalommal!

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Garanciális gépkocsik szervizelése

A Németországból induló és már számos EU országban használt és elfogadott D.A.T. gépjármű javítási kalkulációs rendszer 2014. szeptemberétől már autószervizünkben is elérhető.

A DAT tulajdonosai Németország vezető (Mercedes-Benz AG., BMW AG., VOLKSWAGEN AG.) autógyárai.

A D.A.T. egy korszerű, online gépjármű javítási kalkulációs rendszer, amely a gyári alkatrész adatbázisra és a gépjárműgyártók által optimalizált javítási normaidőkre épül. Ebből adódóan a DAT rendszerből készített kalkulációkat a biztosítók is korlátozások nélkül elfogadják.

 

Miért érdemes a gyári technológiát alkalmazó szervizben javíttatnia autóját?

    1.  

 

  1. Mert garanciális autóját a gépjármű garanciális időtartamán belül is javíttathatja független szervizben (beleértve az időhöz vagy futásteljesítményhez kötött kötelező szervizeket) a garancia elvesztése nélkül.
    A 2010. évi csoportmentességi törvény kimondja, hogy a gépkocsik garanciális idején belüli időszakos kötelező karbantartási munkáit már nem csak a márkaszervizek, hanem a független autójavítók is elvégezhetik. A jogosultság feltétele a gyári javítási előírás betartása (műszaki információk, technológia, dokumentálás, alkatrész minősítés). A feltételek hozzáférhetőségét a gyártóknak kell biztosítaniuk. Így a független szervizek garanciális időn belüli javításait a márkaszerviz kénytelen elvégzettnek tekinteni.
  2. A javítási kalkuláció által Ön választhat a gyári, vagy esetleg a gyári alkatrész alternatívájaként kínálkozó, gyári minőségű alkatrész között.
  3. Pontos tájékoztatást kap a gyártói normaidők által a gépkocsiján végzett javítási munkadíjakkal kapcsolatosan.
  4. Mert az online kalkulációt elvégezve az esetleges biztosítós ügyintézés rövidül.
  5. A biztosítók a legszélesebb körben elfogadják a javítási kalkulációt.
  6. Pontos információkat kap a gépkocsijához felhasználható alkatrészek árairól, ezáltal választhat gyári vagy gyárival egyenértékű, de annál kedvezőbb árú alkatrészek között.

 

Mindez köszönhető az Európai Bizottság csoportmentességi rendeletének, mely kimondja, hogy márkafüggetlen autószerviz is jogosult a garanciális időben elvégzett szervizelések szervizfüzetbe történő bejegyzésére anélkül, hogy ez a gépkocsira nézve bármilyen garanciavesztéssel járna.

Azok a gépjárműjavítók akik a fenti feltételek megléte nélkül pecsételnek a garanciális gépjármű szervizfüzetébe, azok sajnos megkárosítják saját ügyfeleiket.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Mercedes W211 típushiba

Széleskörű kapcsolataink révén még 2012 decemberében érkezett szervizünkbe egy 2005 évjáratú, M272 motorkódú W211-es Mercedes.

Mielőtt elhozták szervizünkbe megjárt néhány márkaszervizt. Járt a származási országában, majd Franciaországban, majd egy magyar márkaszervizben, ahol megpróbálták megjavítani, ám végül motorcserét javasoltak.
Természetesen milliós nagyságrendje miatt Ügyfelünk nem egyezett bele, és elhozták hozzánk javításra.

Szerencsénkre Ügyfelünk tisztában volt vele, hogy megoldás van az autó hibájára, csak meg kell találni, ami az előzmények ismeretében nem lesz gyors, így nagyon türelmes, és toleráns volt a javítási időt, és összeget illetően. Nos rugalmassága meghozta a sikert, mert ugyan 2 hónapig volt nálunk autója, ám a motorcsere töredékéből megúszta. Az mégiscsak nonszensz lett volna, hogy egy 115000 kilométert futott Mercedes motorcserét igényel.

A konkrét hiba egyenetlen motorjárást, és az automataváltó darabos fokozatkapcsolását generálta, na meg motorhibakódokat, amik támaszpontot jelentettek a hiba feltárásához, legalábbis egy részükhöz.

A hibakódok a következők voltak: Kiömlő vezérműtengely szinkronizációs hiba 2- es pad, és Vezérműtengely adaptációs hiba, jel tűrésen kívül.

Ügyfelünk konkrét információkkal nem rendelkezett, hogy külföldön, milyen alkatrészeket cseréltek a javítás érdekében, de állítása szerint kiegyenlítő tengelyt cseréltek autójában és mivel ez nem vezetett eredményre, így feladták. Az autó hibájával kapcsolatos tapasztalataink hiányában, nekünk is utána kellett keresnünk, és olvasnunk, hogy mi is lehet a megoldás a hibára, és ekkor döbbentünk meg, hogy a balansz tengely fogaskerekének kopása, a modell típushibája. Mivel ezt kicserélték, így tovább kellett keresnünk a hiba okát.

Nos a hibakódot az generálta, hogy a vezérműlánc hajtás második vezérműtengelye, a forgásirány szerint hátrébb, kései irányba került, és így kiesett az adaptációs szög 8 fokos tűrési tartományából.

Azzal, hogy kicserélték a kiegyenlítő tengelyt jó irányba indultak, és valószínűleg javult is az autó az eredeti állapotához képest, ám tovább kellett volna keresni az okokat. Nos azt tudni kell, hogy ennek a V motornak a kiegyenlítő tengelye a két hengersor között középen helyezkedik el, és csupán annyi szerepe van, hogy a vezérműlánc nyomatékingadozásait kisimítsa, valamint a láncot terelje a második lánckerékre. Ha ez a fogaskerék elkopik, akkor az olyan jelenséget okoz, mintha a lánc megnyúlna, vagyis a 2-es vezérműtengely hátrébb kerül. A vezérlés jeleket ellenőrizve ezt tapasztaltuk is, és mindjárt találtunk egy másik hibát, ami okozhat ilyen eltérést. Külföldi kollégáink a két vezérműlánckerék közti láncvezető síneket fordítva építették be. Miután ezeket helyreállítottuk, csalódva tapasztaltuk, hogy a vezérlés továbbra sem áll jelen. Ezt követően láncnyúlásra, vagy láncvezetősín kopására gondoltunk, így kicseréltük a láncot, a főtengely fogaskereket, a vezető, és feszítő síneket, és a kiegyenlítő tengelyt is. Jel ellenőrzés során újabb hibát találtunk: A 2-es lánckerék pozíciója a főtengelyhez, és az 1-es lánckerékhez jó, ám a 2-es kipufogó vezérműtengely továbbra is hátrébb van. Tudni kell, hogy a 2-es vezérműtengely lánckerék mellett van egy fogaskerék, ami a hajtást adja a 2-es kiömlő vezérműtengelynek. Nos itt akadtunk meg igazán, mert azt láttuk, hogy a két vezérműtengelyt ( szívó, kipufogó ) nem lehet egymáshoz képest jelre tenni, pedig egyik tengelyen sem mozdult el a vezérműtengely-állítómű házán zsugorkötéssel rögzített fogaskoszorú, ami a két tengelyt összeköti. A jeleltérés okára egyszerűen nem találtunk ésszerű magyarázatot, ám a megoldás itt sem maradt el.
Érthetően az ügyfél nem szeretett volna két vezérműtengely állítóegységet cserélni, ezért saját felelősségére az egyik fogaskereket áttettük, és ezt követően a vezérlést jelre lehetett állítani.

Ezzel a vezérműtengely szinkronizációs hiba, és az adaptációs hiba is elhárításra került, és a tesztelés során a hibakód nem jelentkezett, sőt hibamentes lett a motorvezérlő, ám mégis egyenetlenül járt a motor. Gyakran hallottuk, hogy a szívósorba visszadurrog, ami az autó érkezésekor is hallható volt.

Akkor a hibakódokat ismerve arra következtettünk, hogy a rossz vezérműtengely pozíció okozza a jelenséget. A hiba kiküszöbölése után azt feltételeztük, hogy korábban egy rossz vezérlésbeállításnak, vagy a szinkronizációs hiba miatt a dugattyúk megütötték a szelepeket, és azok nem zárnak rendesen. Megvizsgáltuk az égéstereket endoszkóppal, kompresszió, és nyomásveszteség mérést is végeztünk, amik során kizártuk a szelepek sérülését. Vizsgálataink során különösnek találtuk a magas szívócsőnyomást, és ehhez a vezérlő által számolt befecskendezési időtartamot. A szívócső tömítetlenségére gyanakodtunk, ám a teszteken ez is hibátlannak bizonyult. Utolsó vizsgálatainknál megpróbáltuk átverni a motorvezérlő keverékképzését direkt befolyásoló érzékelőket, ami sikerre vezetett, hiszen az első alkatrész, a légtömegmérő értékeinek módosításával az autó hibátlan lett. A légtömegáram jel túl magas volt, a vezérlő nem adott referencia értéket, így hibaként sem tárolta, viszont a keverékképzés dús tartományba került, ami a visszadurrogást, és a magas szívócsőnyomást eredményezte.

Az autó esete számunkra egy örök emlék maradt, ügyfelünk a 2 hónap várakozás ellenére elégedetten távozott, és azóta is gyakran visszatér hozzánk a többi autóival együtt.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Műszeres fényszóróállítás

A járművilágítás a közlekedés biztonságában betöltött jelentősége vitathatatlan. Az útpadkán közlekedő gyalogost, kerékpárost észre kell venniük a gépjárművezetőknek. Az éjszakai közlekedés során kiemelt szerep jut a fényszórók helyes beállításának. Az útra vetített fény megfelelő pozíciója a gépjármű vezetőt segíti az észlelésben, a szemben közlekedőket pedig nem vakítja el.
A fényszórók pontos beállítása ezért nélkülözhetetlen a biztonságos közlekedéshez. A fényszórók beállítását, ellenőrzését kiemelten ajánljuk:

 

  • műszaki vizsgát megelőzően
  • a lámpatestek ki-be szerelését, vagy cseréjét követően
  • az őszi, téli üzemre felkészítés során

 

Korszerű, lézer technológián alapuló fényszóró beállító készülékünkkel gyári értékre állítjuk vissza gépkocsija fényszóróit.
Műszerünk egyaránt alkalmas a hagyományos halogén, illetve a korszerű xenon, valamint a legmodernebb LED technológiás fényszórórendszerekhez.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Csapvíz a hűtőrendszerben

Az eset a gépjármű tulajdonosának legnagyobb kárára sajnos megtörtént és mivel nem ő volt az elkövető ezért különösen sajnálatos. Egy 1996-os évjáratú 1600 ccm Mazda Xedos 6 autó tulajdonosa 2009 decemberében azzal a hibával érkezett szervizünkbe, hogy autójának nincs fűtése.

A hibafeltárás során megállapítottuk, hogy kevés benne a hűtőfolyadék és az is inkább rozsda volt, mint víz. A hűtőrendszer tele volt rozsdával, még a gumicsövek belsejében is le volt rakódva, így kénytelenek voltunk átmosni az egész rendszert, aminek során mindenféle hűtőrendszer tisztítót használtunk, több gumicsövet ki kellett cserélni és a termosztátot is. Már ez a művelet óriási költséggel járt ugyanis a ráfordított idő napokban volt mérhető. Az autót ezt követően működőképes állapotban fűtéssel vitte el a gazdája. Fél év elteltével 2010. júniusában az ügyfél azzal a problémával szembesült, hogy az autója túlmelegszik, forralja a vizet.

Az ismert előzmények után ellenőriztük a hűtőfolyadék állapotát és megdöbbenve tapasztaltuk, hogy az ismét rozsda darabkákat tartalmaz elég jelentős mennyiségben. Tesztelés során a túlmelegedés ténye bebizonyosodott és érzékeltük azt is a termosztát kinyit a hűtő felső csöve forró, ám az egész hűtőtest hideg és hiába kapcsol be a hűtőventilátor az a hideg hűtőtestet hűtötte.

Így aztán a hűtővíz túlmelegedett, amit a fűtés bekapcsolásával vissza lehetett hűteni. A jelenség hűtődugulásra volt jellemző így ismét átmostuk a hűtőrendszert, amiből megint jelentős mennyiségű rozsda távozott. Ismét teszteltünk, de sajnos a jelenség ugyan az maradt. A következő lépésben a vízpumpát ellenőriztük és ismét megdöbbenve tapasztaltuk, hogy annak fémlapátozása teljesen elrohadt. Vízpumpa csere után ismét teszteltük az autót, ám még ez után is melegedett és a hűtőtest hideg volt, miközben annak felső csöve forró volt.

Következő lépésben kicseréltük a hűtőtestet is, majd ismét tesztelés következett. Ennek során megállapítottuk, hogy a hűtő már meleg, ám a ventilátor nagyon hamar lehűti és csak éppen langyos levegőt fúj át rajta. Az autó továbbra is melegedett.

Végső megoldásként a fél éve beszerelt termosztátot ellenőriztük és kiderült, hogy ugyan kinyit ,de nem eléggé, így azt is ki kellett cserélni. Ezt követően az autó ugyan jó lett, de szegény gazdája több napig nem tudta használni és fizethette a jelentős javítási költséget. Mindezt csupán azért, mert korábbi tulajdonosa csapvízzel töltötte fel a hűtőrendszert.

Tanulság az, hogy pár száz forintos spórolás, vagy figyelmetlenség egy több, mint 100.000 forintos javítási költséget eredményezett, ami elkerülhető lett volna.

Cool-Mobil Kft csapata

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Egy Nissan Almera ritka esete

Egy egészen egyedi és különleges kettős hibát produkáló Nissan Almera jelentkezett szervizünkben javításra. Az autó egy 2001-es évjáratú 1,5 literes N16-os alvázkódú típus volt.A hibái a motor elégtelen működését eredményezte: Ha teljesen bemelegedett, akkor és csakis akkor, emelt fordulatszámon a motor fordulatszáma eléggé sűrű és szabályosnak mondható ciklusokban ingadozott, de csak álló helyzetben és csak úgy 2000-2500 1/min fordulatszám-tartományban. Ez persze pont elegendő ahhoz, hogy az autó szabályos környezetvédelmi felülvizsgálatát ne lehessen elvégezni. Ezt még menet közben nem lehetett érezni, ám második hibája miatt az autó igen csak rángatott elsősorban hidegen és gyorsításkor, de üzemmelegen és egyenletes gázadásnál sem volt hibátlan.

Első hibája már régebben fennálló hiba volt, és az autó akkor még nem rángatott ezért döntöttünk úgy, hogy szétválasztjuk a problémákat, és mint a javítás után kiderült helyesen tettük.

Első lépésként motordiagnosztikával megpróbáltuk a hibák forrására utaló hibakódot keresni, mivel a műszerfalon a motorhiba lámpa világított is. Nos a hibatárolóban csupán egyetlen hibakód volt eltárolva ez pedig a főtengely jeladó volt. Gyakorlati tapasztalataink alapján egy háromvezetékes Hall elven működő jeladó ritkán szokott meghibásodni, és hibája esetén az autó általában nem indul, ám ez esetben nem hagyhattuk figyelmen kívül, mint hibalehetőséget, mivel több hibát is produkált egyszerre az autó, továbbá a fordulatszámmérő is ugrált.

Ezen kívül további vizsgálataink során fény derült arra is, hogy a motordiagnosztikai műszer által jelzett fordulatszám és a fordulatszámmérő óra által mutatott fordulatszám között jelentős különbség mutatkozott, ami a fordulatszám emelésével nőtt.

A főtengely jeladót megcseréltük a vezérműtengely jeladóval (mivel ennél a típusnál teljesen megegyezik a két alkatrész), ám ez után sajnos az autó változatlanul a korábbi hibajelenségeket produkálta, és a főtengely jeladó hibáját tárolta a hibatárolóban. A továbbiakban a működést befolyásoló összes többi jeladó motorvezérlőnek küldött jeleit vizsgáltuk különböző üzemállapotokban, és rövid vizsgálódás után észrevettük, hogy az üresjárat kapcsoló csak később úgy 2000 1/min fordulatszám környékén kapcsol.

Miután lehúztuk róla a csatlakozót a bemelegedés utáni ciklusos fordulatszám ingadozás 2000-2500 1/min fordulatszám tartományban megszűnt. Alapos szemrevételezést követően észrevettük, hogy bizony valaki állított a pillangószelep potenciométeren, amivel közös egységet alkot az alapjárat kapcsoló, és ez okozza az egyik hibát. Ennek beállítása, a csatlakozó visszadugása után, az autó ezen hibája megszűnt.

A második hibaforrás továbbra is fennállt, mivel az autó változatlanul rángatott és a főtengely jeladó hiba minden törlés után rövid időn belül visszajött. A vizsgálatokat a főtengely jeladó jeleire koncentráltuk, ám az oszcilloszkópos jelalak teljesen hibátlannak tűnt. Megvizsgáltuk a fordulatszámmérő óra felé a motorvezérlőtől érkező vezérlő test jeleket és kiderült, hogy az oszcilloszkópos jelalak teljesen szabálytalan időintervallumban gyakran jelhiányokat tartalmaz. Elvégeztük az oszcilloszkópos vizsgálatot a vezérműtengely jeladóval is, amiben hibát nem találtunk. Mivel a méréseket közvetlenül a motorvezérlő csatlakozójában végeztük, illetve a fordulatszámmérő óránál, így a kábelhibát kizártuk.

A gyanú egyre inkább a motorvezérlő hibájára terelődött, de mielőtt annak a javítása mellet döntöttünk volna meg akartuk vizsgálni utolsó lehetőségként a főtengely jeladó, és a vezérműtengely jeladó oszcilloszkópos jelalakjának egymáshoz viszonyított szinkronját, ám sajnos ezt nem tudtuk elvégezni egyéb technikai hiba miatt. Ami viszont szembetűnő volt, és a hibára utalt az előgyújtásszög ingadozása, elsősorban alacsonyabb fordulatszám tartományokban. Ennek oka pedig csak a vezérműlánc nyúlása , és a feszítő hibája lehet.

A vezérműfedél eltávolítása után azonnal megtaláltuk a hiba forrását, hiszen a láncfeszítőpatron láthatóan végállás közelében volt, ami megnyúlt láncra utalt. Azonban még ennél is nagyobb gondot okozhatott a feszítőpatron konstrukciós hiányossága, ugyanis nem volt mechanikus reteszelése, így a lánc feszítését az olajnyomás kialakulásáig csupán egy fáradt rugó adta. Ez okozhatta a szinkronhibát a főtengely és a vezérműtengely között, és ezért jöhetett vissza a főtengely jeladó hiba gyakran közvetlenül indítás után. Természetesen a vezérműlánc, és a módosított konstrukciójú (mechanikus reteszeléssel ellátott) feszítőpatron cseréje után a hiba megszűnt, az autó nem rángatott, továbbá a fordulatszámmérő óra is helyes értéket mutatott.

Az eset különlegességét emeli, hogy lánc „csörgésre” utaló hangja egyáltalán nem volt és csupán 134.000 km volt az autóban az óra szerint. Valószínűsíthetően ez nem volt reális, hiszen a műszerfal kiemelése után látszott, hogy az már volt megbontva. Általában egy vezérműláncal ellátott motornál két-háromszázezer kilométer után kell láncgarnitúrát cserélni.

A tanulság elsősorban az, hogy egy motorhibakód nem minden esetben deríti fel a valós hiba okát, mert elég gyakran találkozunk munkánk során olyan esetekkel, hogy egy hibakód egy másik alkatrész hibájának a következménye. Ez esetben a főtengely jeladó hibát a vezérmű hibája okozta.

Bézi Zsolt

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

R-1234yf – az új járműklíma hűtőközeg

Az Európai Parlament döntése szerint 2012 január 1. után csak olyan gépkocsi kaphat típusengedélyt, melynek klímarendszere a EG/706/2007-es szabványnak megfelel. A jogszabály kötelezi a járműgyártókat, hogy 150 egység alatti GWP (globális felmelegedési potenciál) értékű, új hűtőközeget használjanak járműveik légkondicionáló berendezéseiben. 2012. január 1.-től az új típusengedélyek kiadásának feltétele az M1 kategóriától (maximum 9 személyes személygépkocsik) egészen az N1 kategóriáig (maximum 3500 kg megengedett össztömegű haszongépjárművek) CSAK a 4-es GPW értékkel rendelkező, R-1234YF hűtőközeget használhatják légkondicionáló berendezéseikhez.

Ezekbe a kategóriákba tartozó gépkocsik mostanáig erősen környezetszennyező hatású R134a hűtőközeget használtak, melynek 1430 egység a GWP értéke. A már meglévő típusbizonyítvánnyl rendelkező autók vonatkozásában 2016 év végéig kaptak haladékot a gyárak az R134a klímagáz leváltására.

 

Miért pont az R1234yf?

Környezetvédelmi oldalról az idáig használt R134a -hoz viszonyítva az R-1234yf nagyságrendekkel kisebb üvegházhatású hűtőközeg.

Műszaki szempontból az új R1234yf hűtőközeg igen hasonló termodinamikai tulajdonságokkal rendelkezik, mint az R134a. Relatív megegyező a rendszer felépítése és az ott kialakuló nyomások, ezért az átállás nem igényel jelentős fejlesztést és ráfordítást a gyártók részéről.

Az R1234yf hűtőgáznak a 4-es GWP értéke mellett sajnos negatív tulajdonságai is vannak, ugyanis:

 

  • gyúlékony
  • mérgező
  • új PAG olajat, új típusú töltő és diagnosztikai berendezést igényel

 

Az új R1234yf hűtőközeg töltésére a Cool-­Mobil Kft felkészült.

Szeretettel várjuk Önt is!

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Skoda Fabia

Skoda Fabia vezérlésproblémái

Szervizünkben már nem először találkoztunk az alább leírt esettel, így nyugodtan mondhatjuk egy újabb típushibára bukkantunk, amire valószínűleg a Skodát tervező mérnökök csak későn ébredtek rá. Az autó egy 2003-as évjáratú 1198 cm3, 12 szelepes 47Kw-os modell volt, ami a következő problémákkal érkezett. Alapjárata egyenetlen, és hibakódokat tárolt a motorvezérlő.

Természetesen, mint mindig, most is a hibakód olvasással indítottuk a hibakeresést, és az egyes henger égéskimaradásának diagnosztizálásával meg is találtuk az alapjárat ingadozás okát. Korábbi cikkünkben már kielemeztük ennek okait, így ezt most nem részleteznénk. Ebben az esetben is megvizsgáltuk, hogy minden feltétel fenn áll e az égéshez, ám végül konkrét hibát nem találtunk.

Tapasztalatainkból kiindulva ellenőriztük a vezérlés állását, ami során fény derült a hiba okára, vagyis a vezérműlánc átugrására. A lánc viszi át a hajtást a főtengelyről a vezérműtengelyekre, és e tengelyek egymáshoz beállított pozícióit rögzíti. Ennek átugrása sajnos igen veszélyes, mert akár a szelepek, a dugattyúk, és a hengerfej is olyan módon sérülhet, hogy csak nagy költségek árán ezek cseréjével javítható a motor. Szerencsés esetben csupán a befecskendezést és a gyújtást zavarja meg, ami ebben a történetben is az égéskimaradást eredményezte.

Persze egy vezérlés garnitúra csere sem csekélység, de ilyen esetben megkerülhetetlen. A konstrukciós hiányosságok, és a lánckerekek kopása miatt nem elégséges csupán láncfeszítőt cserélni, mert arra nem lehet garanciát vállalni!

Tény rövidtávon olcsóbb megoldás lenne

…ám később ez egészen biztos, hogy újbóli meghibásodáshoz vezet, ami újabb károkat okozhat. Érdemes tehát a komplett garnitúrát cserélni, mert a valódi hiba csak ezzel javítható és erre adható garancia! Végül, ha már a Fabia vezérléshibáit elemeztük, egy tanácsot adnánk a futóművel kapcsolatban is.

Az első lengőkar hátsó gumi szilentjei gyárilag eléggé ki vannak könnyítve, aminek persze nagy előnye, hogy erő hatására jelentős mértékben el tud mozdulni, és ezzel csillapítja a dinamikus ütéseket a karosszéria felé, továbbá önbeálló módon igazodik a futómű geometria igényeihez. Hátránya, viszont a rövid élettartama, gyakran 30-40.000 km. megtétele után teljesen szétszakad. Érdemes tehát szervizek alkalmával ellenőriztetni.

Jó utat, és műszaki hiba mentes közlekedést kívánunk!

a Cool-Mobil csapata

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Hella ablaktörlő lapátok

A biztonságos autózáshoz és a megfelelő kilátáshoz a jó minőségű ablaktörlő lapátok szükségesek. A törlés minőségében a gumi törlőpengék állapota meghatározó, ám az illesztő csukló és a fémváz és azok illesztései is szerepet játszanak. Az ablaktörlő lapátok természetes elhasználódása elkerülhetetlen. A lapátok természetes elhasználódásának okai:

 

 

 

  • A gumipengék hideg-meleg hatásának vannak kitéve használaton kívül is.
  • A nyár forróság, a téli fagy, a szennyeződések a hirtelen hőmérséklet változás felgyorsítják a gumipenge öregedését, ezáltal csökken az ablaktörlés hatékonysága.
  • A jeges szélvédőn működésbe hozott berendezés a gumipengék elszakadását okozhatja.

 

 

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Miért is kell fékfolyadékot cserélni

Munkánk során gyakran felteszik kollégáinknak a fenti kérdést, ami mindenképpen magyarázatot igényel. A gépjárművek fékrendszerében alkalmazott folyadéknak rengeteg követelménynek kell eleget tennie a biztonságos féküzem érdekében. Csak a legfontosabbak közül kiemelnék néhányat:

 

 

  • nem lehet összenyomható
  • magas forrásponttal kell rendelkezzen
  • nem habosodhat
  • nem okozhat korróziót
  • kenési tulajdonságokkal rendelkezzen
  • viszkozitása ne gátolja az ABS, ESP rendszerrel ellátott fékberendezések működését

 

 

A fentiekből kiderül, igen komoly követelményeknek együttesen kell megfelelnie, hogy mindig minden körülményben biztonságos maradjon fékrendszerünk.

Úgy ahogy a motorolaj, úgy a fékolaj is szennyeződik, ami szükségessé teszi rendszeres időközönkénti, maximum 2 évenkénti cseréjét. Ezt a csereciklust minden gyártó típustól függetlenül kötelezően előírja!

 

Adódik a kérdés vajon hogyan is szennyeződhet?

Nos, a fékrendszerek nem zárt rendszerűek (kiegyenlítő tartály nyomáskiegyenlítő furat miatt), ezért folyamatos szennyezésnek van kitéve, ami a levegő páratartalma, vagyis víz. Gondoljunk csak bele, ha víz kerül a fékfolyadékba, az milyen károkat is okoz. A legfontosabb követelményeknek nem tud megfelelni a fékfolyadék, és az végzetes balesetekhez is vezethet. A víztartalom korróziót eredményez, ami az ABS, ESP rendszerek nagynyomású szivattyújának acél elemeit, szelepeit támadja meg, következésképpen a szivattyú, és ezzel az ABS, ESP működésképtelenségéhez vezet. Ez nem csak drága, hanem életveszélyes menetstabilitás csökkenést eredményez.

A nagyobbik baj a fékfolyadék forráspontjának csökkenése, ami új folyadék esetén DOT4- es minőséget figyelembe véve 200 C fok körül van.

Mindannyian tudjuk, a víz 100 C fokon forr, ami ugyan nyomáson kissé emelkedik, de nem a duplájára. Mi is történik a forrás során a vízzel? Felgyorsul a párolgása, és levegő lesz belőle, ami a fékünk végzetét jelenti!Ezt csak rendszeres fékfolyadék cserével előzhető meg, ami az ESP- vel szerelt rendszereknél egy nagyon összetett folyamat, pontos összehangolt munkát, és diagnosztikai eszközt igényel.

A folyamat lényege, hogy a légtelenítés során a diagnosztikai eszközünk az adott gépjárműtípus gyártói előírását követve meghatározza, hogy mikor melyik légtelenítő csavart nyissuk, és mennyi ideig. Sajnos ez még önmagában kevés, hiszen neki gondoskodnia kell arról is, hogy a nagynyomású szivattyú teréből, és a nyomásszabályozó elektrohidraulikus szelepek tereiből is kicserélje a fékfolyadékot légmentesen. Ehhez még a folyamat megkezdése előtt a kiegyenlítő tartályra egy gyártói előírás szerinti értékre beállított konstans túlnyomást kell biztosítani.

Amennyiben egy ESP – vel szerelt autót hagyományos módszerrel légtelenítik, előfordulhat, hogy levegős marad, és hibaüzenet jelenik meg, rosszabb esetben akkor derül ki fékünk alkalmatlansága, mikor igazán szükség lenne rá, és az ESP működésbe lépne, ha tudna.

A fékrendszer biztonságos működésén sok esetben életek múlnak, ezért mindig szakemberekkel végeztessen bármilyen javítást rajta, így a fékfolyadék cserét is!

Balesetmentes autózást kíván a Cool-Mobil csapata.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Opel Astra égéskimaradás

Mi is az az égéskimaradás?

Sajnos a legtöbben el sem gondolkoznak ezen a kérdésen, mielőtt megkezdenék a javítást, mert biztosra veszik a gyújtótranszformátor hibáját. Persze ez nem véletlen, mert a legtöbb modellnél gyakrabban hibásodik meg a trafóhíd, mint egy befecskendező szelep. Azért akadnak kivételek, mint ahogy ez a mi esetünkben is megtörtént.

Az OBD rendszer a főtengely forgásának minden munkapontjában vizsgálja a szöggyorsulást. Ha annak értéke alulmarad az elvárt értékhez képest és ugyanebben a munkapontban ismét előfordul, akkor a rendszerfelügyelet rögzíti a hibát és az adott hengerhez tartozó befecskendező szelep vezérlését lekapcsolja. Erre azért van szükség, mert az el nem égett üzemanyag a katalizátorban súlyos károsodást okozna.

A motor hengerében lejátszódó égéshez a következő feltételek együttes megléte szükséges:

 

  1. A tökéletes égéshez optimális üzemanyag- levegő homogén keverék.
  2. A megfelelő sűrítési végnyomás.
  3. A égést megindító elektromos ív.

 

Bármelyik hiánya égéskimaradást okoz!

Szervizünkbe a következő jelenséggel érkezett egy 2004-es évjáratú, Z14XE motorkódú Astra G modell:

Az autónak teljesítményvesztesége van, és a motorhibalámpa világít. Első lépésben a gyári diagnosztikai műszerrel kiolvastuk a motorvezérlő hibatárolóját, ami a 3. henger égéskimaradását tárolta el. A fentiek figyelembevételével elkezdtük a 3. henger vizsgálatát. A kompresszió veszteséget okozó mechanikai hibát, és a gyújtáshibát egyszerű tesztekkel sikerült kizárnunk, így egyértelművé vált a befecskendező szelep hibája.

Ezt alátámasztotta a gyújtógyertya erős szennyezettsége is. Mivel a szelep javítására nincs mód, így ha az ultrahangos tisztítás nem vezet eredményre csak az alkatrész cseréjével, lehet a hibát elhárítani. Esetünkben a tisztítási eljárásig el sem jutottunk, mivel olyan mértékű volt a szelep hibája, hogy már a tartós nyomásvizsgálaton hibát produkált. A rosszul záródó szelep oly mértékben engedte át az üzemanyagot, mint egy nyitott szelep. Ilyen esetben célszerűbb a csere mellett dönteni, mivel a tisztítás eredményességére igen kevés az esély.

Az üzemanyagszűrő cseréje elengedhetetlen egy ilyen jellegű hiba javításakor, hiszen annak állapota közvetlenül hatással van a befecskendező szelepek, és az üzemanyag szivattyú élettartamára. Egy szelep árából körülbelül 10db. üzemanyagszűrőt lehet venni! Ezért tanácsos az üzemanyagszűrőket legkésőbb 30. 000 kilóméterenkét cserélni.

A mi esetünkben sajnos az OBD rendszerfelügyeletnek nem volt lehetősége megvédeni a katalizátort. Hiába kapcsolta le a szelep vezérlését, annak hibás záródása által az üzemanyag ugyanúgy bejutott az égéstérbe, majd a katalizátorba.

Jó utat és műszakhiba mentes autózást!

Bézi Zsolt

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Üzemanyag okozta gk. halál!!

Az áldozat ezúttal egy 2009-es évjáratú W212-es Mercedes-Benz E 350 CGI, amelyben mindösszesen 38.500 km van. Az autó külföldi kapcsolataink révén Szíriából került hozzánk, azzal az előzménnyel, hogy rossz üzemanyagot tankoltak bele, és azóta nem indul a gépkocsi. Első lépésben lecseréltük a tankjában lévő magas kéntartalmú erősen maró üzemanyagot normál 95-ös oktánszámú hajtóanyagra, és vártuk a csodát hátha életre kel.

Nos az autó ezt nem egészen így gondolta, ugyanis beindult, de 5 másodperc után le is állt. Nem kellet nagy diagnosztizálást végezni rajta, ugyanis a motorburkolatok eltávolítása után máris a szemünk elé tárult a szívósor, melynek egyik fele hiányzott..

Azt hamar megállapítottuk, hogy nem külső mechanikai behatástól sérült meg, hanem egész egyszerűen felrobbant. Az anyagminőséget, és a falvastagságát ismerve, valamint tudva azt, hogy ez egy közvetlen égéstérbe fecskendező benzinmotor, azt feltételeztük, hogy valamelyik szívószelep átégett, és visszarobbant a szívósorba, amitől az eltört. Egy egyszerű kompresszió méréssel ezt mindjárt kizártuk, ugyanis kiváló értékeket mértünk, és miután kicseréltük a szívósort, a motor szépen égéskimaradások nélkül járt.

Az viszont furcsa volt, hogy egyre inkább amolyan hidrotőke jellegű csattogás hallatszott az egyik hengersor hengerfeje körül, továbbá fél melegen már be sem indult az autó. Ellenőriztük az olajszintet, és ekkor szembesültünk azzal, ami megmagyarázza a szívósor felrobbanását. Az olajszint bőven maximum felett volt, szinte nulla viszkozitással, és erős benzinszaggal. Egyértelmű volt, hogy az olaj benzinnel hígult, ami üzem meleg állapotban elkezdett párologni, és a kartergáz visszavezetéssel visszakerült a szívósorba, ahol felrobbant.

Mindjárt olajat cseréltünk, és elkezdtünk a jelenség okán gondolkodni. Az olajba üzemanyag ennél a modellnél csak az égéstéren keresztül (nitrogén-oxid tároló regenerálás által), vagy a nagynyomású benzinpumpa áthajtásánál tud bejutni.

Nos a gyanú egyre inkább a nagynyomású üzemanyagpumpára terelődött, melynek 200 bar nyomást kell előállítani a befecskendező szelepek számára. A vezérműtengely hajtja a pumpát, és ha ez átenged, akkor a benzin be tud jutni az olajba, továbbá nem tud a befecskendezéshez megfelelő nyomást előállítani, és az autó nem indul.

A benzinpumpa kiépítésével erről meg is bizonyosodtunk, ugyanis az áthajtásnál lévő golyóscsapágy porvédőjét egész egyszerűen szétmarta a rossz üzemanyag, ahol állt is a benzin. A pumpa szétszedése után meg is találtuk a hibát, ugyanis egy „O” gyűrű teljesen át volt szakadva, és a többi tömítése is kezdett szétmállani a rossz üzemanyag miatt.

Ebből a bakiból sajnos milliós nagyságrendű kár keletkezett, ugyanis a szívósor közel 270.000 forint, míg a nagynyomású pumpa több mint 850. 000, és akkor nem beszéltünk még az olajról, munkadíjról.

 

Talán ennek egy tanulsága van:

Alaposan körül kell járni, mivel adalékoljuk a kutakon kapható üzemanyagot fogyasztáscsökkentés céljából, van-e egyáltalán értelme a lehetséges mellékhatások ismeretében.

Bézi Zsolt
Balesetmentes autózást kíván a Cool-Mobil Csapata.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Műszaki vizsga

Műszaki vizsga Budapest

A közúti forgalomban való részvétel és a balesetmentes közlekedés egyik alap feltétele, hogy gépkocsi megfelelő műszaki állapotban legyen. Cégünk precíz, alapos munkával járul hozzá a műszaki vizsgára való felkészítés által, hogy gépkocsija megfeleljen a közlekedési hatóság előírásainak, valamint, hogy Ön és családja biztonságosan vehessen részt a forgalomban. Vállaljuk személyautók és tehergépjárművek vizsgáztatását magán-, illetve jogi személyek esetén is!

Hogy a műszaki vizsga mennyi idő nagyban függ a jármű típusától, illetve, hogy előzetesen egyeztetett időpontra, vagy időpont nélkül érkezik. Általánosságban azonban a műszaki vizsga ideje harminc perctől egy órát vesz igénybe, melyet kizárólag helyben, szervízünkben végzünk. Ügyfélvárónkban az üvegvitrinen át Ön is figyelemmel kísérheti csapatunk munkáját, a műszaki vizsga megvárható nálunk. A jogszabályok értelmében az újonnan forgalomba helyezett autók műszakija négy évre szól, a már forgalomban lévő autók műszaki vizsga érvényessége két évre.

Hogyan készüljön a műszaki vizsgára?

Annak érdekében, hogy a vizsgálat zökkenőmentes legyen, fontos minden szükséges dokumentumot megával hoznia. Ehhez külföldről behozott járművek esetén hozzáadódik az eladó országban kiállított műszaki vizsgalap. Emellett meggyorsítja az eljárást, ha az autót is előkészíti számunkra pár aprósággal. Ezeket természetesen mi is elvégezhetjük helyszínen, ebben az esetben némi plusz idővel kell számolnia.

műszaki-vizsga

Műszaki vizsgára milyen dokumentumokat hozzon?

Magánszemély esetén:

  • forgalmi engedély, esetleg műszaki adatlap
  • a jármű törzskönyvében és forgalmi engedélyében feltüntetett tulajdonos, avagy adásvételi szerződésében megnevezett vevő fényképes igazolványa (érvényes személyi, jogosítvány vagy útlevél) és lakcímkártyája

Jogi személy esetén:

  • cégkivonata
  • aláírási címpéldány
  • forgalmi engedély, műszaki adatlap, ezek hiányában okmányirodai adatlap
  • aláírásra jogosult személy fényképes igazolványa (érvényes személyi, jogosítvány vagy útlevél) és lakcímkártyája
  • műszaki vizsga meghatalmazás, amennyiben az aláírásra jogosult személy nincs jelen

Hogyan készítse fel járművét a műszaki vizsgára?

A műszaki vizsga felkészítés takarhat egy előzetes „nem hivatalos” ellenőrzést, mikor szervízünk próbavizsgával felméri az esetleges problémákat. Így van idő a hibák javítására a műszaki vizsga ára előtt beütemezni a karbantartási költségeket és nyugodtak lehetünk, hogy az autó megfelel majd a valós vizsgán.

Amikor azonban Ön már a hivatalos ellenőrzésre érkezik, van pár dolog, amivel előkészítheti a járművet és ezáltal meggyorsíthatja az eljárást. Ezek nem kötelező pontok természetesen, ha nem volt rá alkalma, elvégezzük mi helyszínen.

Milyen állapotban hozza műszaki vizsgára a járművét?

  • a jármű legyen tiszta, hogy az alváz-, és motorszám könnyen leolvasható legyen
  • dísztárcsák leszerelve
  • előírt felszerelések illetve KRESZ tartozékok biztosítva vannak
  • biztonsági övek vizsgálhatók
  • teljes körű felszereltség ellenőrizhető (levehető vonófej felszerelve, kivehető ülés visszahelyezve, stb.)

Cool-mobil autó vizsgáztatás menete

A hozzánk beérkezett autónak első körben a papírjait ellenőrizzük, hogy azonosítsuk a járművet és biztosak legyünk benne, hogy minden rendben van az okmányaival is, van-e érvényes biztosítás? Ezt követi maga a vizsgálat, ahol fizikailag is átnézzük az autót. Ilyenkor feljegyzésre kerül a tükrök, üvegek állapota, bárminemű korrózió és természetesen az esztétikai hibákat is lajstromoljuk. Kötelező pontok még a kormánykerék holtjátékának ellenőrzése, a futómű vizsgálata, világítás ellenőrzése. Megbizonyosodunk róla, hogy nem hagy-e az autó olajfoltot, végzünk egy fékpados-futómű ellenőrzést illetve környezetvédelmi mérést és nem utolsó sorban az autó elektromos öndiagnosztikáját is lekérdezzük. Természetesen kérésre, vagy hiba esetén szélesebb körű vizsgálatot tartunk.

műszaki-vizsga

Személyautó műszaki vizsga feltételei

A műszaki vizsga feltételei 2019 –ben is a korábbi évek elvét követik. A vizsgálat során minden észlelt hiba feljegyzésre kerül és természetesen az autó tulajdonosának is a tudomására hozzuk őket. Ezeket a hibákat a műszaki vizsga feltételei szerint három kategóriába sorolják.

  1. Kis hiba

Ezek alapvetően könnyen orvosolható problémák, melyek a környezetterhelést vagy a jármű biztonságát nem befolyásolják jelentősen illetve az előírásoktól csak kis mértékben térnek el. Ilyen például, ha lejárt az egészségügyi doboz az autóban. Ilyenkor még sikeres a műszaki vizsga.

  1. Komoly hiba

Komoly hibának számít az előírásoktól való nagyobb eltérés, vagy a jármű biztonságát és a forgalom más résztvevőit jelentősen veszélyeztető illetve a környezetet nagy mértékben terhelő hiányosság. Ilyenkor két hónap „türelmi időt” biztosít az NKH a hiányosságok orvoslására. A forgalmit két hónappal meghosszabbítják, melynek végén újra kell vizsgázni.

  1. Nagy hiba

Ide tartoznak az olyan hibák, melyek már veszélyt jelentenek a közúti biztonságra, illetve fokozott mértékben terhelik a környezetet. Ilyen esetekben a műszaki vizsga bukás eredményeként a jármű forgalmi engedélye érvénytelenítve lesz az ellenőrzés napjával, az autó rendszámtáblájáról pedig eltávolítják a környezetvédelmi plakettet és az érvényesítő címkét. Saját felelősségre a jármű vezetője ugyan távozhat a járművel, de csak annak érdekében, hogy autóját a sikeres műszaki vizsgára felkészítse.


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


Lengéscsillapító

Lengéscsillapító fajták

A lengéscsillapítónak a feladata, hogy a jármű és az út között folyamatos kapcsolatot biztosítson. Elnyeli az alkatrészek rázkódását, illetve az ütéseket is, mindeközben a mechanikus energiát hőenergiává alakítja. A kényelmi faktor mellett elsősorban a vezetés biztonságát szolgálja. Két jellemző alapján tehetünk különbséget a lengéscsillapítók között.

Töltés alapján

  1. Hidraulikus: hidrogén működteti
  1. Gázzal töltött: a rendszerbe nagy nyomáson nitrogént pumpálnak, mely megakadályozza az olaj habosodását

Felépítés alapján

  1. Ikercsöves, avagy teleszkóp lengéscsillapító

A lengéscsillapítók tartályházában elhelyeznek egy munkahengert, melyben a dugattyú összenyomáskor lefelé mozogva kiszorítja az olajat az alkatrész alsó rétegeibe. Egyszerű felépítésű, ellenben nem gátolja az olaj felhabzását és könnyebben is melegszik fel.

  1. Egycsöves

Munkahenger helyett itt egy tartályt találunk, a dugattyú ezáltal két kamrára osztja a lengéscsillapítót. Az egyikben nitrogén, a másikban olaj található, a lengéscsillapítást magát pedig a gáz összenyomásával valósul meg.

Lengéscsillapító-rugó-háttér2

A lengéscsillapító hiba következményei

A lengéscsillapítók az autó többi alkatrészéhez hasonlóan elkopnak. Az alkatrészek deformálódnak, a szelep meghibásodik vagy a tömítés kezd szivárogni. Az elhasznált lengéscsillapító miatt a gépkocsi stabilitása csökken. Az autójukat vezetők legtöbbször nem veszik észre, hogy elérték vagy átlépték a biztonsági határt. Gyakran csak a hírtelen irányváltoztatás alkalmával derül ki a vezető számára, hogy meghibásodtak a lengéscsillapítók.

Az ABS –el szerelt járművek esetében különösen fontos szerepe van a futómű lengések csillapításának, ugyanis, ha a lengéscsillapítók már nem látják el maradéktalanul feladatukat és bármely fékezett kerék akár csak pár század másodpercre is elemelkedik az útról, akkor annak forgása megáll, blokkol, így az ABS működésbe jön.

Először megakadályozza a fékfolyadék további áramlását a blokkolt kerék fék-munkahengeréhez. Amennyiben a kerék továbbra is áll, vagy túlságosan lassú a többi kerékhez viszonyítva, akkor az ABS a kerék munkahengeréből a nyomást elengedi, majd újból engedélyezi. A folyamat hosszúnak tűnik, de egy másodpercen belül akár tizenöt-huszönötször is megismétlődhet, minden egyes keréknél. Ilyenkor gyors kattogó hangot hallhatunk. Mivel hibás lengéscsillapítóval a kerék nincs folyamatosan az útra szorítva, így fékezéskor ez könnyen kialakul. A megnövekedett fékút pedig akár végzetes balesetet is okozhat.

Lengéscsillapító-csere-háttér3

Mikor indokolt a lengéscsillapító csere?

A lengéscsillapító meghibásodása több tényezőre is visszavezethető. Természetesen lehet szó az alkatrészek hibájáról, vagy olajhiányról a tartályban, szimplán csak egy kihagyott, sokáig halasztott szervízelésről. De mindemellett olyan környezeti hatások is elősegíthetik a lengéscsillapító elhasználódását, mint a hirtelen nagy hőmérséklet esés, vagy a nagy mértékű kosz és különféle kémiai anyagok behatása. Ehhez hozzáadódik a mindennapi használat milyensége is. Az agresszív, vad vezetési stílus nem kedvez a lengéscsillapítóknak, ahogy a rossz minőségű utak sem.

Minden különösebb probléma nélkül átlag húsz ezer kilométerenként érdemes ellenőriztetni. Mivel a hideg idő megterheli az alkatrészt, tavasszal érdemes beiktatni egy szervízelést. A lengéscsillapító vizsgálat könnyen beleépíthető bármelyik szervízlátogatásba, a futómű átnézése eleve magába foglalja.

Ha azonban az alábbiak valamelyikét észleljük, érdemes sort keríteni a lengéscsillapító vizsgálatra.

  • A gépkocsi kanyarban instabil, lelassul
  • Hosszabb fékút, a lengéscsillapító kopogás
  • Menetzaj a kerekek felől, lengéscsillapító kopogás
  • Egyenetlenül kopnak a gumiabroncsok
  • Szokásosnál nagyobb lengések a karosszérián, „imbolygó” karosszéria
  • Hirtelen sebességváltásnál megsüllyed az autó

Előfordul, hogy házilag beszerelt alkatrészekkel találkozunk, hiszen a lengéscsillapító cseréje ár szempontból kényes kérdés lehet. Sajnos az ilyen esetek között gyakori a helytelenül beszerelt lengéscsillapító rugó, ahol látszik, hogy a mechanikai sérülés valószínűleg a beszereléskor keletkezett. A menet esetleges megszakadása még a „kisebbik gond”, rosszabb esetben az alkatrész akad, ami azzal jár, hogy a dugattyúrúd egy idő után deformálódik, és a vezetőben reked. Ilyenkor nincs más hátra, mint az alkatrész csere, ami azzal jár, hogy a lengéscsillapító ár bizony másodjára is kifizetésre kerül.

Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy a lengéscsillapító csere már esedékes, kérjünk kivizsgálást. A szervízben egyszerűen megvizsgáljuk a lengéscsillapító állapotát. A 60% feletti eredmény kiváló, de 30% alatt már veszélyes az autóval való közlekedés. Porvédő cseréjét különösképp ártalmas halogatni, mert amint a lengéscsillapító beltere nyitottá válik, a szennyeződések és korrózió csak ugrásszerűen rombolják a rendszert tovább, miközben ai költségek egyre csak nőnek.


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


Autóklíma tisztítás, autóklíma fertőtlenítés

Miért szükséges az autóklíma fertőtlenítés?

A klímaszezon kezdetével, újra előtérbe kerül a klímaberendezés okozta veszélyforrás. A hosszabb távon üzemen kívül helyezett klímaberendezésből kiáramló áporodott szag árulkodó jele lehet egy alapos autóklíma tisztítás szükségességének. Ilyenkor a légáram a betegséget okozó anyagokat leválasztja a beltéri hőcserélőről és az utastérbe juttatja. A részecskék szervezetünkbe kerülve pedig olyan panaszokat okozhatnak, mint a fáradékonyság, fejfájás, a nyálkahártya irritáció, de akár allergiát, hörghurutot, vagy más légúti betegségeket is előidézhetnek.

Súlyosbító körülmény, hogy a klímaberendezések a levegőt rendkívül szárazzá teszik, ami a nyálkahártyát erősen igénybe veszi. A gyengébb immunrendszerű egyének, mint gyermekek, csecsemők és az idősek, de az allergiára hajlamos aktív emberek is első számú céltáblái a baktériumoknak és penészgombáknak. A fertőzés ellen a pollenszűrő csere sem nyújt megfelelő védelmet, az évi rendszeres autóklíma fertőtlenítés sokkal hatásosabb. Óvja családja és saját egészségét!

Autóklíma tisztítás Budapest XX. kerületében

Cégünk megbízható és rendkívül hatékony légkondicionáló klímatisztítási eljárásokat ajánl, amit évente legalább egyszer ajánlatos elvégezni. A szervizünk által kínált ultrahangos és ózonos autóklíma tisztítás Budapest könnyen elérhető részén, a XX. kerületi Határ úton található, mely autóval a Soroksári út felől egyszerűen megközelíthető.

Ózonos autóklíma tisztítás Budapest szívében

Az ózonos autóklíma fertőtlenítés egyrészt megöli a baktériumokat, a penészt és az atkákat, másrészt megköti a dohosságot, a rossz szagokat és távol tartja a rovarokat, mindemellett olyan mérgező gázokat, mint a szén-monoxid (CO) és nitrogén-monoxid (NO) ártalmatlan gázokká alakítja. Szervizünkben az ózonos autóklíma tisztítás Budapest bármely kerületéből 45 percen belül elérhető.

Hogyan hat az ózonos autóklíma tisztítás?

Az ózon egy háromatomos oxigénmolekula (O3) negatív elektromos töltéssel, ami kifejezetten instabillá teszi. Felezési ideje olyan rövid, hogy néhány másodpercen belül újból egyszerű oxigénmolekulává alakul a következő reakció szerint: 2O3 ⇋ 3O2. A természetben jól ismert példa az ózon réteg, melyet a Nap UV sugarai hoznak létre, de keletkezhet ózon a sztratoszférában fizikai jelenségek által is. Innen aztán zivatarok illetve villámcsapás által kerül a földfelszínhez közeli levegőrétegbe. A „friss, tavaszi eső illat“, melyet egy egy zápor után előszeretettel lélegzünk be, a természetes módon létrejött ózonnak köszönhető.

Klíma tisztításkor ózongenerátorba épített extra magas feszültséget, illetve UV fényt használunk az ózon molekulák mesterséges előállításához. Maga az ózonos autóklíma tisztítás pedig az oxidációs törvényt használja ki. Ennek megfelelően, ha az ózonmolekula (O3) egy oxidálható anyaggal találkozik, egy oxigénatom és az anyag között kémiai kötés jön létre és a másik két oxigénatom egy tiszta és stabil oxigénmolekulaként szabadul fel. Az eljárás tehát nem igényli vegyszerek használatát. Mindemellett az ózon nem csak szervetlen anyagokkal, hanem szagokkal, mikroorganizmusokkal, vírusokkal, penésszel és baktériumokkal is oxidálódik, ami ezerszer hatékonyabb fertőtlenítővé teszi a klórnál.

Ultrahangos klímatisztítás

A speciális tisztítószert a klíma tisztító készülék magas frekvenciával párologtatja el, mely rezgetett állapotban eljut a legrejtettebb zugokba, megöli a káros csírákat, leoldja a baktériummaradványokat és egyben el is távolítja azokat a klímaberendezésből. Vékony filmréteget képez a veszélyeztetett felületeken és lamellákon, jelentősen késleltetve ezzel az ismételt lerakódást. A tisztítás utáni illat semleges és nem vált ki allergiát.

Autóklíma tisztítás árak:

Klímánkat érdemes évente fertőtleníteni, így az egyszeri autóklíma tisztítás ár lebontva akár havi 585 Ft-ból is kijön!

  • Autóklíma tisztítás ipari ultrahangos technológiával:
    15000 Ft + áfa
  • Ózonos Autó klíma fertőtlenítés:
    7000 Ft + áfa

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Klíma rendszerátmosás

Évről évre jelentősen nő azon gépjármű klíma meghibásodások száma, melynek következménye a rendszer mechanikai elszennyeződése. Sajnos a jelenség egyre sűrűbben fordul elő, jellemzően korszerűbb gépjárművek esetében. Nem ritka eset az sem, amikor szakvéleményt kell adnunk néhány hónapos gépkocsi ilyen típusú klíma meghibásodásának garanciális elbírálásához.

Tüneteit, egyszerűen alacsony hűtőteljesítmény, vagy teljes működésképtelenség jellemzi. Ma már a nagyszámú előfordulás miatt az ilyen panasszal érkező ügyfeleink gépkocsijának hűtőcsöveit kivétel nélkül megbontjuk, a kisebb mértékű elszennyeződést a hűtőgépolajból vett mintából elemezzük, így a legtöbb esetben azonnal detektálható a hiba.  Amikor rendszer belső mechanikai elszennyeződésről beszélünk, akkor a berendezés minden részegységében megtalálható a szürke színű olajos, vagy olaj nélküli fémreszelék maradványok.

 

De nézzük csak mi is váltja ki ezt az állapotot.

  1. A klíma szivattyú kenését a hűtőgépolaj adja, épp ugyanúgy mint a belső égésű motornak a motorolaj. Éppen ezért a hűtőgépolaj minőségére és viszkozitására szigorú gyártói előírások vannak, mely gépkocsinként eltérő lehet. Ha a gyártói minőségtől eltérő olajjal van üzemeltetve a készülék, könnyen előfordul, hogy bizonyos üzemállapotokban nem megfelelő a kenés
  2. Kiváltó ok még a szárítószűrő meghibásodása, amikor is az abban elhelyezett textilzsák szétszakad és a benne lévő szén golyócskák ( granulátum ) bekerülnek a rendszerbe
  3. Ugyanakkor a kevés hűtőgázzal történő üzemeltetés is eredményezhet rendszer elszennyeződést. A klímaszivattyúban a súrlódások által hő keletkezik, melyet a hideg hűtőközeg hivatott elvezetni, itt ismét megemlíteném a belső égésű motor hűtőfolyadékának analógiáját. Normál esetben a hűtőgáz az elpárolgását az elpárologtató csőrendszerének első szakaszában kezdi meg és utolsó szakaszában fejezi be. Ez esetben az elpárologtatóból kilépő gáz hőmérséklete 0 celsius fok környékén van. Ilyen hőmérsékletű gáz még a klímakompresszorba érve is kellő mennyiségű hőt tud elvonni. Ám amikor a hűtőközeg mennyiség nem elegendő, akkor a párolgás már az elpárologtató radiátor közbenső szakaszában befejeződik és a kilépő gáz hőmérséklete a szivattyúhoz érve tovább nő, így már túl magas ahhoz, hogy onnan kellő mennyiségű hőt vonjon el. Amikor a rendszer kevés hűtőközeggel üzemel, (amit nem biztos, hogy minden esetben érzékelni lehet a gépkocsiban ülve) a szivattyú üzemi hőmérséklet fölé melegszik, így a hőtágulás következtében tovább nő a súrlódás, ami még magasabb hőmérsékletet eredményez, és így tovább… A dugattyús klímakompresszor belsejében például az alumínium dugattyúkat teflon bevonat, míg a támolygó tárcsát titánbevonat védi. Amikor a szén granulátum rendszerbe jutása, a kenési hiba, vagy a túlmelegedés bármelyike előáll, ezek a bevonatok sérülnek. Ennek következtében a bevonat alatti lágy részek intenzív kopásnak indulnak. A levált részek a szivattyúba visszakerülve csiszolóporhoz hasonlíthatóan marják tovább a már egyébként is sérült felületeket. Ha a folyamat elindul, akkor saját magát gerjeszti, önfenntartóvá válik. Ilyen esetben a szennyeződés a cirkuláció által a teljes rendszerben megfigyelhető.

 

De mi is a megoldás?

A leírtakból mindannyian érezzük, hogy a klímakompresszort nem elegendő cserélni, mert a rendszerben jelenlévő „csiszolópornak” köszönhetően rövid időn belül az új szivattyúnk is hasonló sorsra jut. A megoldás a klíma rendszer teljes átmosása átöblítése, ami nem is egyszerű művelet.

A rendszerből kiépítjük a szivattyút, a szárítószűrőt és a nyomásszabályzó egységet (expanziós szelep, sarokszelep, kapilláris cső, stb.) Az öblítéshez egy célgépet csatlakoztatunk a megbontott csővégződésekre és egy speciális folyadékot juttatunk a rendszerbe amit a gép magas teljesítményű szivattyúi által cirkuláltat. A cirkuláció sebessége változtatható, mellyel biztosítható a lamináris és a turbolens áramlás is. A csőrendszerben a falra tapadt fémszennyeződések csak a magas áramlási sebesség által oldódik-kopik le. A készülék a fellazított szennyeződést különleges többlépcsős szűrőrendszere által tisztítja. Az áramlás irányát időközönként váltva addig üzemeltetjük a öblítőkészüléket, míg a cirkulált folyadék abszolút szemcsementessé nem válik.

Ez a folyamat hozzávetőlegesen kettő napra köti le a készüléket és kollégánkat. Csak akkor tekinthetjük a rendszert megtisztítottnak, ha egyetlen szemcse sem lelhető fel már benne. ( egy szemcse is beindítja a folyamatot ) Igen nagy a hangsúly a mosófolyadékon is, ugyanis, ha nem tud maradéktalanul kipárologni a rendszerből, akkor a hűtőgépolajat felhígítja és ismét tribológiai probléma vetődik fel.

A rendszerátmosás után új szárítószűrő, illetve új tömítések szükségesek. Klímaszivattyúból vagy felújítottat, vagy újat érdemes csak feltenni, expanziós szelep legtöbbször megmentjük ultrahangos tisztítás által.

 

Összefoglalva a tanulság:

 

  • A gépkocsi klímaberendezését évente ellenőriztessük!
  • Csak a gyártó által előírt olajat engedjük betölteni!
  • Fokozottan figyeljünk a hűtőgáz minőségére (8000 Ft alatti töltés gyanús eredetű gázt sejtet)
  • Ha rendszer meghibásodás van minden esetben ellenőriztessük a hűtőgépolaj nem-e szennyezett! -ez estben ne engedjük felszerelni az új klíma szivattyút!

 

Bokodi Gábor
Komfortos utazást kíván a Cool-Mobil csapata

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Akkumulátor

BOSCH Akkumulátor diszkont

Gyakran Ismételt Kérdések:

1. Hol vásárolhatom meg az akkumulátort?
A listán minden termék a Budapest XX. kerület Határ út 39. szám alatti üzletünkben vásárolható meg. A legtöbb indító akkumulátor raktárról, azonnal elvihető. Átmeneti készlethiány miatt érdemes telefonon érdeklődni vásárlás előtt a +36-20 222-44-88 számon!

2. Postai úton történő kézbesítésre van lehetőség?
A savas akkumulátor veszélyes árúnak minősül, ezért postai úton sajnos nem küldhető.

3. Hogyan lehet tárolni a használaton kívüli akkumulátort?
Az akkumulátor tárolása minden esetben energiaveszteséggel jár. A raktározás alkalmával elveszett energia mértéke az elektrokémiai rendszertől függ. Az elektrokémiai átalakulás okozza a hasznosítható energia csekély, de elkerülhetetlen veszteségét, aminek mértéke kalkulálható. Ilyen folyamat az un. Önkisülés, ami az anód kénsavval történő oldhatóságával és termodinamikai instabilitásával hozható összefüggésbe. Az alkáli elemekhez viszonyítva az akkumulátorok önkisülési hajlandósága igen magas. 20 celsius fokon akkumulátor rendszertől függően havi 15 – 25 % közé tehető. Éppen ezért a használaton kívüli gépkocsinak akkumulátorát érdemes csepptöltésre alkalmas akkumulátortöltőre kapcsolni. Ha az akkumulátor kapocsfeszültsége a 10.5V-os kisülési érték alá csökken, akkor annak meghibásodásával kell számolni.

4. Milyen akkumulátor való a gépkocsimba?
Az akkumulátor kiválasztásakor a gyártó ajánlását kell szem előtt tartani. Új indító akkumulátort csak a gyár által meghatározott paraméterek figyelembevételével vásároljon. Amennyiben nem áll rendelkezésére ilyen adat, forduljon hozzánk bizalommal, hogy gépkocsijába a megfelelő akkumulátor kerüljön.

5. Mit is jelent az, hogy „gondozásmentes”?
Ma már a legtöbb akkumulátor nem igényel karbantartást. Rendeltetésszerű használat mellett az elektrolit az akkumulátor teljes üzemidejére elegendő. A korszerű akkumulátorok fedelét úgy alakítják ki, hogy ne kelljen és ne is lehessen kinyitni. A kipárolgás oly kis mértékű, hogy az akkumulátor gyakorlatilag nem igényel karbantartást. Az AGM akkumulátorokban a sav beszívódik a cellákban lévő rostokba, ezért nem történik párolgás. Szélsőséges hőmérséklet, vagy extra igénybevétel (pl.: tehergépjárműben) való használat alkalmával azonban előfordulhat, hogy az elektrolit kipárolog a cellákból. Ilyen esetben a hiányzó mennyiséget desztillált vízzel pótolni kell!

6. Tönkrement, vagy lemerült az Önöknél vásárolt akkumulátorom és még érvényes a garancia. Mit csináljak?
Legelőször is meg kell, hogy keresse az akkumulátor vásárlásakor kapott garancia papírt, majd fáradjon el üzletünkbe, ahol megvizsgáljuk az akkumulátort. Lehetőség szerint azonnal tájékoztatást adunk a mérés eredményéről. Lemerült akkumulátor esetén előfordul, hogy nem tudjuk azonnal megállapítani a okát anélkül, hogy az akkumulátort fel ne töltenénk.

7. Elromlott az indítóakkumulátorom, garancia már nincs rá. Mit tegyek?
Akkumulátorát bármikor elhozhatja bevizsgálásra, hogy megállapítsuk mi a hiba oka. Amennyiben csak lemerült szívesen feltöltjük Önnek az akkumulátort, és tanáccsal látjuk el, mit tegyen/ne tegyen, hogy elkerülje az ilyen problémákat.Elhasznált akkumulátorát soha ne dobja a háztartási hulladékok közé, vagy a természetbe! Az akkumulátor veszélyes hulladék, melynek kezelése és megsemmisítése gondosságot és szakértelmet igényel, így azt gyűjtőhelyeken (vagy cégünknél) adja le!

8. Félek, hogy azért ennyire olcsó, mert régi készletből származik.
Akkumulátorainkat a legnagyobb Bosch nagykereskedőtől vásároljuk. Ezek a termékek teljesen újak, folyamatosan cserélődik a készlet.


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


Autóriasztó | indításgátló – gépjárművédelem

Az általunk beszerelt autóriasztók és védelmi rendszerek kiiktatása a felkészült tolvajok számára is igen nagy kihívás. A gyári kábelköteggel megegyező külsejű bandázsokat készítünk és minden egyes gépkocsinál egyedi kábelelvezetéseket alkalmazunk. A blokkolási pontokat (fizikailag is és logikailag is) a leg „lehetetlenebb” helyeken helyezzük el.

Az általunk forgalmazott professzionális Meta System riasztó készülék család lefedi a jelenleg futó összes személygépkocsit és kisáruszállítót. Fejlesztésekor a legmodernebb műszaki megoldásokat alkalmazták. Beszerelés előtt programozó segítségével töltjük fel azt a szoftvert, ami az adott gépkocsi hálózati protokolljához illeszti majd a készüléket..

Univerzális Meta System kártyás indításgátló készülék segítségével 3 olyan pontot blokkolunk a gépkocsiban, amely közül egy is elegendő ahhoz, hogy a gépkocsit ne lehessen elindítani. Ennek a készüléknek és a kártyának a jele nem bemérhető a tolvajok részéről. Ha a kártya a gépkocsi 5 méteres környezetében van, akkor a gépkocsi indítható, ellenkező esetben nem.

A Meta System a gépjárműgyárak mérnökeivel együtt dolgozva fejlesztik ki az adott típus buszrendszerével tökéletesen kommunikáló készülékeit. A legtöbb autógyár saját (gyári cikkszámos) pótalkatrészként kínálja a Meta System riasztókat, mint pl. BMW, TOYOTA, VOLKSWAGEN család, FIAT család, stb, csakhogy néhányat említsek a sok közül. Éppen ezért az utólagosan beszerelt riasztó miatt nem fogja a gyári garanciát elveszíteni.

A Meta System készülékekre 6 év kiterjesztett garanciát ad a gyártó!

Cégünk nagyon fontosnak tartja, hogy a riasztót ne csak az ára, hanem a funkciók alapján válasszuk ki. Az igen felkészült tolvajokkal szemben korszerű, hatásos védelemre van szükség. A gyárilag szerelt immobiliserek hatástalanítása a számukra 1-3 perc. A gépkocsik védelmére az egyszerűbb mechanikus védelemtől kezdve (pl.: váltózár) a bonyolult digitális (GSM, GPS) alapú riasztókig válogathat kínálatunkban. A riasztók hatékonyságát és árát nagyban meghatározza a tulajdonossal való kapcsolattartása módja (pager, GSM, GPS), valamint a különböző érzékelők megléte (radar, emelésérzékelő, stb.)


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


Autódiagnosztika

A legtöbb elektromos hiba, amely egy gépkocsiban előfordul, nem orvosolható megfelelő autódiagnosztikai célműszerek nélkül. Viszont a legdrágább műszer sem helyettesíti a jól képzett rutinos szerelőt. A Cool-Mobil Kft-nél mindez együtt van. A legkomplikáltabb elektronikai hibák javítására képzett szakemberekkel és autódiagnosztikai műszerekkel is fel vagyunk készülve.

  • Hibatároló olvasás-törlés
  • Adatblokk-olvasás (üzemi paraméter ábrázolás oszcilloszkópon tárolási lehetőséggel, menet közbeni terheléses vizsgálat)
  • Beavatkozó-teszt
  • Alapbeállítások (gyújtáspont-, diesel befecskendezés-kezdet)
  • Szerviz nullázás
  • Vezérlőegység kódolás (ECU, kulcs, immo, fojtószelep, távirányító)
  • Teljeskörű, szakszerű javítás

Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


ABS, ASR, ESP és a többiek..

Vállajuk ABS, ASR, ESP javítását

 

ABS

Az Antilock Breaking System, magyarul blokkolásgátló fékrendszer olyan aktív biztonsági eszköz, amely megakadályozza a gépkocsi megcsúszását erőteljes fékezés során, ugyanakkor kormányozható állapotban tartja a gépkocsit. A működés lényege, hogy a kerékfordulatszám szenzorok által észleli az ABS elektronika hogy a fordulatszám 0 1/min értékre való csökkenését ( kerekek blokkolását ) és ekkor rendszertől függően 10-30 ms időre elveszi a fékezést attól a keréktől, ahol a blokkolást észlelte.

Az kerekek tapadási – súrlódási tényezője nagyban meghatározza annak gyorsulási és lassulási képességeit. Egy gépkocsi tapadása akkor jó, ha kerekének futófelülete nem csúszik az úthoz képest. Ebből következik, hogy egy állóra fékezett kerekekkel sodródó gépkocsinak több idő kell a megállásához, mint annak, amelynek kerekeit forgásban tartjuk lassulása közben. Ez a feladat hárul a blokkolásgátló rendszerre.

A forgó kerék a lassuló gépkocsi kormányzási lehetőségét is fenntartja. Ez állóra fékezett kerekekkel egyébként lehetetlen volna. Itt fontos megjegyezni, az ABS nem minden esetben csökkenti a fékutat, sőt, bizonyos esetekben még hosszabb is lehet. A blokkolásgátló rendszer fő célja, hogy vészfékezéskor esetén megtartsa a kormányozhatóságot, ezáltal a féktávolságon belüli akadályt fékezéssel, és / vagy elkormányzással is el tudjuk kerülni, valamint síkos úton segít megakadályozni az autó megperdülését fékezés alkalmával.

 

ASR vagy TCS

Az ASR (Anti-Slip Regulation) vagy TCS (Traction Control System) olyan biztonsági rendszer, amely az autó gyorsításakor a kerékforgás szenzoroktól kapott információk alapján felügyeli a kerekek forgási sebességét, illetve gyorsulását. Ha érzékeli, hogy valamelyik kerék fordulatszáma a nem hajtott kerekek fordulatszámához képest növekszik (kipörgés), a rendszer beavatkozik. Motorirányító egységnek utasítást ad a hajtási nyomaték csökkentésére, ezzel megszünteti a kipörgést.

Amennyiben az ASR 40km/h alatti sebességnél detektálja a kerekek kipörgését, úgy a motor nyomaték csökkentése mellett megfékezi a túl gyorsan forgó kereket. 40 km/h felett csak a motornyomaték csökkenthető, ugyanis a kerekek fékezése megcsúszást eredményezhet. Az ASR egyik feltétele az elektronikus gázpedál.

 

ESP

Az Electronic Stability Program, vagyis az ESP a pályaelhagyásos balesetek számát kívánja redukálni. Ha az autó a saját tengelye körül elfordul, a kormányzásra nem a tőle elvárt módon reagál, akkor instabillá vállik. Az ESP rezgőhengeres girométer által méri az irányeltérési szögsebességet. Ha ez eltér az elvárttól, az ESP beavatkozik. Helyzettől függően a kerekekre leadott vonóerőt növeli, vagy csökkenti. Ha ez nem volna elegendő, egymástól függetlenül fékezi a kerekeket.

 


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


 

Részecskeszűrő tisztítás

Részecskeszűrő tisztítás Budapest 20. kerületében

Nemzetközi előírásoknak megfelelően autónkban öt évente, illetve százezer kilométerenként kötelező ellenőriztetni. Szükség esetén a szerviz először diagnosztikai eszközökkel megméri a kocsi állapotát, majd kezdetét veszi a részecskeszűrő tisztítás. Az alkatrészt ehhez ki kell szerelni, melyet a tisztítás és egy nyomáspróba után helyezünk vissza. A részecskeszűrő tisztítás Budapest Határ úti műhelyünkben könnyen kombinálható más diagnosztikai vizsgálatokkal, szervízszolgáltatásokkal, akár hibrid és elektromos autók esetében is.

Soron kívül kérje szerviz segítségét, ha az alábbiak valamelyikét tapasztalja:

  • gyakoribbá válik a kocsi hagyományos regenerálása
  • füstöt húzunk magunk után
  • látszólag ok nélkül nő az üzemanyag fogyasztás
  • világít a check lámpa – ebben az esetben azonnali beavatkozásra van szükség
Diesel-részecskeszűrő-tisztítás

A részecskeszűrő tisztítás hatékonysága

Az eldugult DPF részecskeszűrő tisztítás csak nagyon ritka esetekben fullad kudarcba, és ennek már szétszerelés előtt vannak jelei. Például, ha a kipufogóvég erősen kormozott, könnyen lehet, hogy a szűrő szétégett, de még ilyenkor is érdemes megvizsgálni a kipufogó rendszert, olykor menthető a szűrő. Általánosan elmondható, hogy ha nincs fizikai sérülés az alkatrészen, tökéletesen elég lesz egy tisztítás.

A ritka kivételek általában egy korábbi helytelen tisztítás eredményei, amikor is savas bázisú tisztítással próbálkoztak. A részecskeszűrő tisztítás házilag ugyan megvalósítható, de a szakismeretek és megfelelő eszközpark hiányában inkább kockázatot jelentenek a többszázezres alkatrészre. A részecskeszűrő tisztítás Toyota esetében például húsz-huszonötezer Forint körül mozog, míg az alkatrész cseréje gyárira hétszázötvenezer munkadíj nélkül.

A részecskeszűrő regenerálása

A már eldugult részecskeszűrő esetében is van megoldás. Egyik módszer a statikus regeneráció, másik a fizikai és kémiai tisztítás. Mindenek előtt nézzük csak hogyan is történik a részecskeszűrő dinamikus (önállóan elvégzett) regenerációja.

A részecskeszűrő dinamikus regenerációja

FAP rendszerek esetében az oxidációs katalizátor és a részecskeszűrő külön egységet, míg FAP folyadék nélküli rendszerek esetében egy egységet képeznek. FAP folyadékkal ellátott rendszerek esetében a felügyelő rendszer minden tankoláshoz annyi adalékot adagol az üzemanyagba, amennyi ahhoz szükséges, hogy a korom égéshőjét 550 Celsius fokról 400 Celsiusra szorítsa le.

Amikor a részecskeszűrő telítődni kezd azt a rendszer a DPF szűrő két oldala közötti nyomás különbségéből számolja, mely 0-250 mbar közötti értéket vehet fel. A dinamikus (üzem közbeni) regeneráció elvégzéséhez viszont teljesülnie kell egy pár alapfeltételnek:

  1. Üzem meleg motor
  2. Min. 2000 1/min fordulatszám (20-25 percig fenntartva)
  3. Hibakód mentes motorelektronika
  4. Min. 8 % üzemanyag mennyiség
  5. Megfelelő minőségű motorolaj (olajminőség szenzor általi)
  6. Részecskeszűrő telítődési érték elérve
  7. Kellő mennyiségű oxigén a kipufogógázban (ezt is méri és az ECU és olyan motorüzemet állít elő, melyben elég oxigén lesz majd)

Amikor a rendszer a regenerálást végzi a porlasztást utó befecskendezés felé tolja el, ezáltal az el nem égett szénhidrogének számát jelentősen növeli a kipufogóban. A szénhidrogének és az oxigén által a rendszer oxidációs katalizátorban a hőmérsékletet 700-1000 Celsius között tartja, mely elegendő lesz ahhoz, hogy a DPF-ben felgyülemlett kormot elégesse. –itt érdemes megjegyezni, hogy jól működő oxidációs katalizátor nélkül nem tud végbemenni a regeneráció, éppen ezért óvakodjunk a katalizátor idegen anyaggal való kezelésétől!

részecskeszűrő-tisztítás-DPF

A dinamikus regenerálás megszakad, ha:

  1. tíz percnél többet jár a gépkocsi alapjáraton
  2. Motorolaj minőség határérték alá csökken
  3. A motor leállításra került
  4. Hibakód került a rendszerbe

Ha a rendszer nem tudta befejezni a regenerálást, következő menetciklus alkalmával ismét megpróbálja majd elvégezni. A sikertelen regenerációk száma rögzítésre kerül a motorelektronika regiszterében. Városi rövid távos használat esetében a rendszerint kudarcba fulladt regenerálás miatt egyrészt eldugul a részecskeszűrő, amely először teljesítményvesztést, majd vészüzembe való átkapcsolást eredményez, másrészt az utófecskendezett tüzelőanyag által behígul a motorolaj, ami kenési problémákhoz vezet.

Ha a motorolaj szint elér egy kritikus értéket, akkor a motor a karterszellőztetésen keresztül „beszívhatja” az ott felgyülemlett motorolaj-gázolaj keveréket és onnantól kezdve önfenntartóvá válik, hiába vesszük ki a kulcsot a gyújtáskapcsolóból, az autó nem állítható le. Addig fog maximális fordulatszámon pörögni, míg el nem fogy a motorolaj.

A szűrő fokozott koszosodását és ezáltal élettartamát hivatottak meghosszabbítani a részecskeszűrő adalék termékek, melyeket tankolás előtt közvetlenül az üzemanyagtartályba önthetünk.  Ezek az üzemanyag útját követve azután fejtik ki hatásukat, hogy az égéstermék létrejön. A részecskeszűrő adalék vélemények megoszlanak, hogy a pár ezer forintos folyadék vajon mennyit is tesz hozzá a regeneráláshoz. Az azonban tény, hogy a folyamat beindulásához hosszabb távon, olyan harminc-negyven kilométeren át célszerű alacsonyabb fordulatszámon hajtani.

Statikus regenerálás

Részecskeszűrő tisztítás statikus regenerálással egy diagnosztikai célműszerről indítható el. A biztonsági intézkedések mellett egy tucat előfeltételnek kell teljesülnie és olykor ötven percig is eltart amíg a részecskeszűrő tisztító gép befejezi a munkát. Mindez elkerülhető, ha úgy használjuk diesel részecskeszűrővel felszerelt autónkat, ahogy annak használati utasítása meghatározta.

Részecskeszűrő tisztítás folyamata

Amennyiben a dinamikus regenerálás nem hoz eredményt, alkalmazható részecskeszűrő tisztító folyadék is. Itt valójában két folyadékról van szó, egy a hatóanyagot tartalmazza, és a tisztítást látja el, a második öblít. A rendszerbe általában járműtípustól függően elhelyezett nyíláson át juttatunk el egy szondát, melyet a részecskeszűrő tisztító spray végéhez csatlakoztattunk. Íly módon először a tisztító folyadékot permetezzük be, majd az öblítőt. Ezután az üzemi hőmérséklet elérése érdekében üresjáratban futtatjuk az autót, majd regeneráljuk a gyártó előírásainak megfelelően.

Részecskeszűrő az autó választás tekintetében

A köztudatban a részecskeszűrő nem örvend túl nagy népszerűségnek. Ez egyrészt a nem rendeltetésszerűen használt DPF-rel szerelt diesel gépkocsi tulajdonosok olykor igen kellemetlen tapasztalata miatt, másrészt a különböző fórumokon terjesztett „rémhírek” által alakult ki.

Partikel filteres diesel autónkkal való felhőtlen kapcsolat legfontosabb záloga, hogy időközönként (maximum 100-150 km-enként) lakott területen kívül is használjuk Őket legalább 25 percen keresztül. Aki csak városon belül használja gépkocsiját, esetleg azon belül is csak rövid távokat megy, azoknak azt tanácsolom, hogy vásároljanak benzinmotoros, vagy régebbi típusú diesel üzemű gépjárművet.

részecskeszűrő-tisztítás-Peugeot-FAP-filter

Általánosságban elmondható, hogy Magyarországon, amikor autót vásárolunk, a kereskedő elfelejti megkérdezni, hogy azt milyen célra is fogjuk azt majd használni, illetve milyenek a vezetési szokásaink. Pedig ennek igen nagy jelentősége van az ideális autó kiválasztásához. Tőlünk nyugatra, a kereskedő annak javasolja a diesel üzemű gépkocsit, aki évente legalább 50000-70000 kilométert használja. –ennyi kilométer megtételéhez naponta ki kell menni a városból.

Igaz, hogy a diesel autó kevesebbet fogyaszt átlagban, viszont a rövid távok esetében kevésbé érződik nem beszélve a magas szerviz költségekről és arról, hogy a részecskeszűrőt a rendszer nem tudja önállóan regenerálni, ha nem biztosított hozzá a megfelelő üzemi feltétel.

Sose szereltessük ki a részecskeszűrőt!

A különböző fórumokon olvasható, hogy ezek a közös nyomócsöves (CR) partikel filterrel (DPF) ellátott autók rendkívül károsak az egészségre. Ezt azzal magyarázzák, hogy a gépkocsi kipufogóján távozó finom részecskéket (PM2,5) az orrnyálkahártya képtelen felfogni, így azok veszélyesek az emberi szervezetre. Az ennél is kisebbek bejutnak a tüdő alsó részeibe ahonnan csak többszöri tisztító mechanizmus által igen lassan távolíthatók el. Az un. „felezési-idejük” 5 év az emberi tüdőben, ami azt jelenti, hogy a ma bejutott káros anyag mennyiség öt év múlva fog a felére csökkenni. Ha ezzel az aránnyal számolunk, akkor egy ma bekerült dózis 50 évig bent marad az emberi tüdőben. A dízelmotorból kikerülő finom részecskék sokkal komolyabb kárt okoznak mint a por, ugyanis a felszínüket szerves vegyületek és fémek borítják, amik bekerülnek a légutakba.

A PM2,5 részecskék közvetlen a véráramba is kerülhetnek. Ilyen esetben a rajtuk levő szerves, sok esetben rákkeltő anyagok is bejuthatnak a testbe. Számos tanulmány a finom részecskék kibocsátásának szabályozása előtt bizonyította, hogy az igazi pusztítást a jelenleg legkisebb, ultra finom (PM0,1) részecskék okozzák. Egy egészséges emberi tüdő a belélegzett ultra finom részecskéknek hozzávetőlegesen felét megtartja és ennek jelentős hányada közvetlenül a véráramba kerül. Ezek az ultra finom részecskék a véráramban immunreakciót válthatnak. Okozhatják pl. a vér koagulációját (sűrűsödését), ami bizonyos esetekben szívrohamhoz, vagy infarktushoz vezethet.

A fenti magyarázat helytálló, viszont a DPF –rel szerelt gépkocsik nem bocsátanak ki, káros részecskéket. Ezeket a PM2,5 és PM0,1 méretű részecskéket a részecskeszűrő felfogja, ezáltal számottevően nem károsítja az egészséget. Amikor a rendszer a részecskeszűrő regenerálása mellett dönt, akkor a szűrőt az oxidációs katalizátor segítségével 550 C fok fölé hevíti így a felgyülemlett koromszemcséket elégeti. A kipufogón keresztül hamu távozik, nem pedig korom. A hamura pedig nem igazak a fenti egészségkárosító állítások.

részecskeszűrő-tisztítás-diesel-kép5

A kiszerelt részecskeszűrő következményei

Vezető autógyártók mérnökei már több mint húsz éve fejlesztik, csiszolják egyre tökéletesebbre a rendszert, hogy minél hatékonyabban működjön együtt a gépkocsikkal. Sajnálatos módon igen sok szerviz és fórum hozzászóló próbál ennek dacára ösztönözni arra, hogy szereltessük ki a részecskeszűrőt. Mondván, úgysem védi az egészséget, viszont előbb-utóbb eldugul. Mindig akad egy-egy tudatlan, vagy felelőtlen ember, aki a DPF egységet kiépíti, a felügyelő rendszer szoftverét átírja, hogy a hibajelző lámpa se legyen zavaró többé. A kiépítés utáni üzemeltetéshez azonban igen sok kompromisszum szükséges.

Sajnos a részecskeszűrőtől való megszabadulás nem oldja meg a problémákat, azok éppen, hogy itt kezdődnek. Ugyanis DPF nélkül már igazak a fenti leírt egészségkárosító hatások. Olyan kicsiny méretű korom jut a levegőbe, mely áthatol a sejtmembránokon majd igen komoly elváltozásokat, megbetegedéseket okoz nekünk és gyermekeinknek.

Pénztárcát nem kímélő műszaki hátránya is van ám bőven! Ezek közül most csak egyet emelnék ki: amikor motorelektronika szoftvert módosítanak, becsapva ezzel a káros anyag kibocsátást ellenőrző rendszert. Ennek egyik elterjedt módszere, amikor a hibakijelzést egy programsor módosítással letiltják. Így igaz, hogy nem fog a gépkocsi partikel filterre panaszkodni, viszont semmi másra sem, innentől kezdve már nem szerezhetünk többé tudomást az esetleges hibás működésekről.

Nem ritka, hogy a javításra behozott gépkocsikon szoftvert kell frissíteni. Ha egy előzőleg módosított programú motorvezérlőn szeretnénk szoftvert frissíteni, akkor az frissítés közben félbeszakad és a jármű nem indítható többé, sőt nagy eséllyel a motor komputer is tönkremegy. Itt már mindjárt több százezerre is rúghat a költség és még mindig nincs megoldva a partikel szűrő probléma.

Éppen ezért óva intek mindenkit attól, hogy ilyen „műtétekbe” belemenjen!

Remélem, a fenti leírás segít Önnek rendeltetésszerűen használni gépkocsiját. Hogyha a dugulás vagy a motorhiba már létrejött, akkor keressen minket bizalommal, autója szakszerű javítását garanciával végezzük.


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


Kipufogó, katalizátor

A kipufogó rendszere

Autónk konyhanyelven csak kipufogóként emlegetett része jóval többet takar, mint a kipufogóvég. Valójában egy összetett, komoly mérnöki tervezést igénylő kipufogórendszer. Nem csupán a motor környezet-, és zajszennyezését befolyásolja, de annak teljesítményére is hatással van, miközben igen komoly törvényi előírásoknak kell eleget tegyen nemzetközi szinten. Legfőbb és legtöbbet emlegetett eleme a katalizátor, melyet dízeles autóknál jobbára a részecskeszűrő is támogat. A kipufogó szervíz biztosítja a rendszer karbantartását, egyes alkatrészek szükséges cseréjét és természetesen a katalizátor javítás szakszerű lebonyolítását.

A kipufogó feladatai

A kipufogó összetett működésével több feladatot lát el egyszerre. Ezek együttesen biztosítják, hogy a levegő és üzemanyag arány mindig a megfelelő szinten mozog illetve a motor alacsony üzemanyag fogyasztás mellett a legmagasabb teljesítményt nyújtsa. Ennek hála a motor további elemei is hosszabb élettartamra számíthatnak, nő az üzemanyag hatékonyság, a teljesítmény és a nyomaték.  .

  1. Égéstermékek szabályozása

A robbanómotor általi égéstermék áramlási sebességét, lengését, hőmérsékletét és hangerejét csökkenti. A katalizátorral felszerelt járművek esetében az így létrejött gázok csökkentve és átalakítva távoznak. Robbanómotor esetén ezek a gázok a leömlőcső útján jutnak el a katalizátorba, majd a kipufogó dob vezeti őket a szabadba.

  1. Zajártalom visszaszorítása

A robbanómotor igen leíró elnevezés, a motorban keletkező robbanások hangerejét a kipufogó rendszer csökkenti.

  1. Kibocsátott gázok hűtése

A katalizátor megfelelő működése magas hőmérsékletet kíván, így célszerű a motorhoz lehető legközelebb beépíteni. A motorból közvetlenül távozó gázok azonban akár 900 °C-on is mozoghatnak, ezt szintén a kipufogó rendszer feladata visszahűteni.

kipufogó-rendszer-háttér2

A kipufogó javítás gyakori okai

  1. Oxidáció

  2. Belső korrózió

Az extra magas hőmérséklet, a rezonancia, a nagy sebességgel áramló különböző gázok által igen nagy oxidációnak van kitéve a kipufogórendszer. Rövidebb utak alkalmával az indításkor keletkezett kondenzvíz sem tud távozni, helyette megül a kipufogó dob alján és savas vize rongálja a belső elemeket. A városi használat így jellemzően erősebben igénybe veszi a kipufogórendszert. Húsz-harminc kilométer alatt a már felmelegedett kipufogórendszer falain nem választódik ki a kipufogógázban lévő víz, így ekkor már nem okoz oxidációt.

  1. Külső korrózió

A kipufogó rendszer gyakran kerül kapcsolatba az időjárás viszontagságainak függvényében hóval, sárral, vízzel, útisóval hiszen nagy része a kocsi nyitott alján számos kipufogó bilincs által van rögzítve. Ez az igénybevétel a külső lemezeken vezet oxidációhoz.

  1. Amortizáció

A rendszeres használat természetes velejárója, hogy egy idő után a rögzítések megrongálódnak. A kipufogó klinika, azaz a műhely rendszeres ellenőrzése éppen ezért fontos. A hibákat ebben az esetben is jobb megelőzni, hiszen a hibás kipufogórendszeren előforduló különböző repedéseken át mérgező gázok juthatnak a fülkébe. Visszatérő hiba a katalizátor betét meghibásodása, melyet a gyakori hirtelen hőmérsékletváltozások idéznek elő. A kipufogó javítás árak természetesen magukban foglalják a rendszer teljes átvizsgálását.

kipufogó-használt-háttér3

Mi utalhat kipufogó hibára?

Sajnos az értékes nemesfém tartalma miatt a katalizátor kivágása sem ritka eset. Noha az ilyen eset egyértelműen szakszervíz segítségét kívánja meg, a rendeltetésszerű használat során az alábbiakat érdemes figyelemmel kísérni. Ha a lenti pontok bármelyikét tapasztalja, érdemes mihamarabb időpontot egyeztetnie.

  • Megnövekedett a fogyasztás
  • Műszerfalon világító hibalámpa
  • Emisszió méréskor eltérést tapasztaltak
  • Utastérben kipufogógáz érezhető
  • Hangosabbá vált a kipufogó, erősebb katalizátor hang

A katalizátor szerepe

A katalizátor benzines járművek és dízel autók esetén is fontos szereppel bír. Hazánkban, ahogy az Uniós tagországokban is a sikeres műszaki vizsga egyik feltétele a kipufogógáz megfelelő határértéken belüli mértéke. Ezért javarészt a katalizátor felel a kipufogó rendszeren belül, feladata a kipufogógáz káros anyag tartalmának csökkentése. A katalizátor hiba éppen ezért könnyen jelentheti a jármű használaton kívül helyezését is.

A közvélekedéssel ellentétben azonban a katalizátor hiánya az autónk teljesítményét is jócskán visszavetné. Ez köszönhető annak, hogy a négyütemű motoroknál az általa kifejtett fojtás szint közvetlenül hat a motor teljesítményére.

Az összetett funkció, komoly fejlesztői munka mellett a katalizátor ár fontos tényezője még az alkatrész nemesfém tartalma. Fontos alkotóeleme ugyanis a palládium és a platina, melyekből egy gramm is akár közel tízezer forintért kel el a piacon. Ilyen kereslet mellett a katalizátor árak 2018 végére nem véletlen, hogy alsóhangon hetvenezer forintról indulnak.

kipufogó-katalizátor-háttér4

A katalizátor működése: háromutas oxidáció

A gépjárművekbe épített katalizátornak hármas hatása van, mellyel három gázkomponensre hat. Míg a szénhidrogéneket és szénmonoxidot vízzé és széndioxiddá oxidálja, a nitrogénoxidokat nitrogénné és oxigénné redukálja. A folyamathoz minimum 400 Celsius fokra van szükség, ezért a katalizátort a lehető leg közelebb építik a motorhoz. Kémiai reakció révén, olykor előfordul, hogy a rendszer „elfárad”, ezt a különböző mérések összehasonlítása révén állapítja meg a szervíz. Ilyen esetekben érdemes katalizátor tisztító kúrával próbálkozni, mellyel gyakran tökéletes katalizátor regenerálás valósítható meg.

NO2 ——> REDUKCIÓ ——> N2 és O2
HC és CO ——> OXIDÁCIÓ ——> H2O és CO2

Ha az oxidációs katalizátorban ólom, olaj, vagy szén maradvány található, akkor nem tud végbemenni a közvetlen érintkezés útján létrejövő reakció. Hibás, vagy rosszul beállított motornál, vagy rossz oxigén szenzor (lambda szonda) esetén szintén nem képes végbemenni a folyamat. A katalizátor élettartama átlagosan kb. 160.000 km, mely jelentősen függ a motor állapotától.

A Lambda szonda 

A lambda szonda (hivatalos nevén oxigén szenzor) a katalizátor elé és után van építve. A régebbi, EURO 4, vagy az előtti gépkocsiba úgynevezett feszültségugró szondát építettek. Feladata, hogy információt küldjön a „motorirányító agynak” arról, hogy a keverék szegény, vagy dús. A motorvezérlő szegény információra dúsításba, míg dús információra szegényítésbe kezd. Ez a ciklus normális esetbe másodpercenként változik alapjáraton. Az ilyen típusú szonda nem méri az oxigén hányadát. A manapság gyártott gépkocsikba szélessávú lambda szonda kerül beépítésre. Ennek előnye, hogy képes a kipufogógáz oxigéntartalmát megmérni. A lambda szondákat általában fűtéssel látják el, ugyanis a lejátszódó folyamat egyik feltétele a min. 300 celsius fok elérése.

Fontos tudni, hogy az oxigén szenzor meghibásodásával, a katalizátor is károsodhat.

A lambda szondák jeleinek vizsgálata, illetve kiértékelése specifikus oszcilloszkóppal, és OBD diagnosztikával történik.


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS


A kettős tömegű lendkerék Csere

Kettős tömegű lendkerék csere Budapest 20. kerületében

A mai modern gépjárművekben egyre gyakrabban találkozhatunk az úgynevezett kettős tömegű lendkerék, azaz kéttömegű lendkerék alkatrészével. Elterjedését elsősorban előnyei indokolják, bár magas költsége miatt csupán közép, és felső kategóriás, továbbá kishaszon gépjárművekben alkalmazzák. Legnagyobb előnye, hogy a belsőégésű motorok nyomatékingadozásait a hagyományos lendkerékkel szemben nagyobb hatásfokkal csillapítja, ezáltal a motor járása egyenletesebb, és az erőátvitel többi elemét is kíméli.

Igen gyakran szerepel a kettős tömegű lendkerék gyakori kérdések kereszttüzében. Pártolói élvezik, hogy nem rángat az autó, ellenzői pedig a váratlan meghibásodások által generált, általában kuplung szett felújítással együtt járó cseréjétől irtóznak. A teljes kettős tömegű lendkerék átalakító szett cseréje pedig jelentős kiadást is jelenthet.

Napjainkban szinte minden dízelautóban megtalálható, de egyre gyakrabban akad kettős tömegű lendkerék benzines kocsikban is. Elterjedt tévhit, hogy kettős tömegű lendkerék automata váltó szerkezettel ellátott autókban nincs. A két tényező nem így függ össze, vannak olyan automata modellek, amelyekben találunk lendkereket, bár gyakran helyettesítik őket.

kettős-tömegű-lendkerék-kép2

Mikor gyaníthatjuk, hogy a kettős tömegű lendkerék meghibásodott?

A lendkereket javítani sajnos nem lehet, így meghibásodása esetén csak a csere marad. Ha az alkatrész már a végét járja, jellemzően túlmozgást végez, mintha le akarná „rázni” magát a kocsiról.

Az alábbi tünetek jelezhetik, hogy autónkkal ideje mihamarabb szervizhez fordulnunk:

  • indításkor fullad, illetve valami mintha „lefogná” a motort
  • hideg induláskor „nyög” és csattog
  • alapjáratban remeg
  • alapjáratban zajos, zörög
  • zajossá válik a váltás
  • leállításkor csörömpöl és remeg

A kettős tömegű lendkerék működése

A négyütemű motor működésének alapja, hogy minden második fordulatra jut egy munkaütem, ami kevesebb, mint 140 főtengely fokig tart. A két fordulatból fennmaradó 580 főtengelyfok csupán veszteség, amelyet a lendítőkeréknek kell forgatónyomatékkal ellátni. Ez alatt a veszteséges ütemek alatt ( szívó, sűrítés, kipufogás ) a lendkerék tömegéből adódó tehetetlenségi nyomaték biztosítja a energia pótlását. A motornak ebben a fázisában jelentős a szöglassulás. Amikor aztán munkaütem következik (az alatt a 140 fok alatt), intenzív szöggyorsulás következik be. A két hatás egymást váltva jön létre, ennek eredményeképpen óriási nyomatékingadozás jön létre.

A fenti példa egy henger vonatkozásában áll fenn, ami a hengerszámok növelésével arányosan javul. Például, ha egy általános négyhengeres motort veszünk alapul, akkor a fenti számok meg négyszereződnek, ám két periódus alatt, így is marad összesen: 720- (4×140)= 160 főtengelyfok holt szakasz, ami négy különböző időben 40 főtengelyfokra oszlik. Ez alatt a 40 fokok alatt csupán a lendkerék tehetetlenségi nyomatéka biztosítja a forgatónyomatékot, ami ugye szöglassuláshoz vezet. Itt csupán csak a holt ütemeket vettük figyelembe, és akkor még nem is említettük a hasznos 140 főtengelyfok alatti szöggyorsulás változást. A lényeg mindebből, hogy még egy 6 hengeres motornak sem elhanyagolható nyomatékingadozásai vannak, amit a lendkeréknek kellene kiegyenlítenie, és ezzel a vezetési komfortot növelnie.

kettős-tömegű-lendkerék-Cool-Mobil-háttér5

A kettős tömegű lendkerék előnyei

A kettős tömegű lendkerekek lényege, hogy tömege osztott, és a két tömeget rugókkal, gumiágyazással kombinálva kötik össze. Az egyik tömeg a motor főtengelyének végére van rögzítve, míg a másik tömeg a kuplungszerkezet rögzítésére van kialakítva. Ezáltal elérhető az a hatalmas előny, hogy a motorunk egyenetlen nyomatékingadozásait a lendkerekünk nagyobbik tömegére nem közvetlenül, hanem csillapítva rugókon keresztül adjuk át, így a motor járása egyenletesebb. Másik nem elhanyagolható előny, hogy az erőátvitel többi részét ez által kíméli a káros nyomatékingadozásoktól, ami a vezetési komfortérzetet növeli.

A lendkerék tehát számos előnyt kínál:

  • kisebb a zaj
  • csökken a motor rezgése
  • kényelmesebb indulást biztosít
  • védi a váltó elemeit
  • védi a kuplung szettet
  • alacsony fordulatszámon is biztosított a vezetés, melynek hála csökken az üzemanyagigény

A kettős tömegű lendkerék hibajelenségei

Sajnos azonban hátránya is van, ami elsősorban magas árában mutatkozik, valamint alkalmazásával egy újabb hibaforrás kerül az erőátvitelbe. Meghibásodása esetén erős csattogó hangot lehet hallani a váltó felől, ami könnyen felismerhető a laikusok számára is. Egy kettős tömegű lendkerék cseréje munkadíj nélkül is százezer forintnál kezdődik, a dsg kettős tömegű lendkerék ár pedig százhúszezernél startol. Ám költségessége ellenére mihamarabb ki kell cserélni. Hosszú távú elhanyagolása ugyanis a váltó meghibásodásához vezet, aminek a javítása eléri, vagy akár meg is haladja a puszta lendkerék csere költségét.

Mint fentebb írtam a nagyobbik tömege a kuplungszerkezet oldalán van, ami a kuplungtárcsán keresztül közvetlenül csatlakozik a váltó nyeles tengelyéhez. Nos ha a nagy tömeg elkezd szitálni, az a nyelestengelyre olyan káros rázóerőket ad át, ami hamar tönkreteszi a váltó csapágyazását, rosszabb esetben akár a váltóházat is. Sajnos ilyen esettel már nem egyszer szembesültünk.

kettős-tömegű-lendkerék-CMháttér4

Pár modellnél tapasztalatok alapján már típushibának mondható, hogy kétszázezer kilométer táján a lendkerék haldokolni kezd, 

Autótulajdonosokban alkalmanként felmerül a kérdés, hogy a lendkereket fixre cseréljék-e? Egy erős dízelmotor mellett ez nem jelentene hosszú élettartamot, mert az erő szétveri a hajtásláncot nélküle. Emellett megjelentek a piacon a bolygókerekekkel megerősített lendkerekek, melyek fordulatszámtól, sebességtől függően növelik a rendszer stabilitását.

Hogyan növelhető a kettős tömegű lendkerék élettartama?

Általánosan is elmondható, hogy az autó megfelelő karbantartása, ápolása és kíméletes használata sokat hozzátesz a hosszú élettartamhoz. Nincs persze biztos módszer, de az alábbi pár tanácsot megfogadni nem csak a lendkerekekre lesz jó hatással:

  • Igyekezzünk elkerülni a gyakori indításokat. Ez persze nem minden esetben megoldható, de a taxi üzemmód meggyorsítja az alkatrészek kopását.
  • Hanyagoljuk a sportos vezetést, mert nagy sebességen a kerekekre nehezedő terhelés is kiugró lesz. A nyugodt vezetés sok más esetben is csak javára válik az autónak.
  • Mérsékeljük a kiugróan alacsony és magas fordulatszámot. Ezer feletti fordulatszámon már vibrációk keletkeznek, amik a részecskeszűrőnek sem tesznek jót.
  • Tartsuk karban az autót!

A gépjármű egy összetett rendszer, az általánosan megőrzött jó állapot általában a megelőzésen és a hibák gyors hárításán is múlik. A lendkerekekre például kihathat egy rossz állapotú befecskendező rendszer is, de ember legyen a talpán, aki kideríti, ha a lendkerék meghibásodásának ez állt a hátterében. Érdemes az apróbb jelekre, rendellenességekre odafigyelni és megemlíteni őket, ha a szervízben járunk.

Balesetmentes autózást kíván a Cool-Mobil Kft.csapata.


Kollégáink várják a hívását!
+36-1-284-3512 | +36-20-222-4488
IDŐPONT FOGLALÁS